DEKORASYON

Dekorasyon

 

Dekorasyon, insanların bulundukları mekanı kendi zevk ve ihtiyaçlarına göre tefriş etmesine denir. Her dönemin kendine ait dekoratif trendleri vardır. Bu trendlere göre iç ve dış mekan dekorasyon şekilleri de değişmektedir. Bu tamamen kişisel istek ve zevklere göre değişmektedir. Bazı dönemlerin dekoratif trendlerde doğala en yakın malzemeler kullanılırken bazı dönemlerde ise tamamen modern tarz ve malzemeler tercih edilmektedir. Mekanın karakteristik yapısına göre malzeme çeşitleri vardır. Dekorasyon sektörü çok geniş bir  hacme sahiptir. Bu kullanılan malzemelerin her geçen yıl çeşitlenerek artmasını beraberinde getirmiştir.Bu artış tüketicilere sayısız seçenek sunmuştur. Mekanlarda gerek zemin gerekse duvar kaplama ve süslemelerinde isteğe göre her türlü ürün kolayca dekoratif malzeme olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda işlenmiş plastikten üretilen dekorasyon malzemelerinin tercihinde büyük bir artış vardır. Gerek kaplama işlerinde gerekse ev ve ofis eşyalarının imalatında plastik malzemelerinin kullanılması tüketici memnuniyetini çok artırmıştır. Kullanım ömürlerinin uzun olması ve fiyat bakımından diğer malzemelere göre daha makul düzeylerde olması bu tercihin en büyük sebebidir.

Dekorasyon tercihlerini her ne kadar modern hayatın getirdiği şartlar belirlese de, diğer bir etkende kültürdür diyebiliriz. Geleneksel dekorasyon tarzı günümüzde azalsa da hiç bir zaman bitmemiştir. Kent yaşamında modern tarzları çoğunlukta olsa da her insanın hayalinde şark köşesi vardır. Evlerde ve iş yerlerinde mekan uygun olduğunda genellikle şark köşesinin tercih edilmesinin sebebi dekorasyonda kültürün etkisini göstermektedir.

Dekorasyon sektörün ülkemizde en hızlı gelişen sektörlerin başında gelmektedir. Her zevke uygun dekoratif seçenekler ortaya koymak işinde uzman kişilerin işidir. İç mimarlık genellikle bu istekleri karşılamak için gelişen bir uzmanlık alanıdır.

Dekorasyonda Önemli Olan Hususlar Nelerdir?

Dekorasyon işi tamamen kişiye özel bir alandır. Tamamen müşterinin zevkine ve tercihine göre şekillenmektedir. Merkezde tüketicisi tercihleri olsada işinde uzman kişilerce tüketiciye sadece fikir sunma noktasında yardımcı olunur. Dekoratif ürünler her ne kadar estetiği önem verse de aynı zamanda mekanın ergonomik kullanımı da son derece önemlidir. Bu yüzden  gerek iç mekan ve gerekse dış mekan dekorasyon işlerinde bir uzmandan fikir alınması faydalı olmaktadır.

Müşteri genel bir çerçeve çizdikten sonra dekorasyon uzmanları bu çerçevenin ergonomik olup olmadığına dair fikirleri sunar ve müşterek bir tercihle karar verilirse son derece verimli işler ortaya çıkar.

Dekorasyon işi uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir alandır. İç mimarlık bu nedenle ortaya çıkmıştır.

Mekanın karakteristik özelliğine göre ürün seçimi son derece önemlidir. Tarihi bir özelliği olan mekana modern tarzda ürünler ile yapılan dekorasyon makanın ruhunu yansıtmaz. Önemli olan mekana uygun tarzı bulmaktır. Bunun için uzman ve eğitimli firmalardan yardım alınmalıdır.

Ürünün seçimi, kalitesi ve ürünün uygulanması mesleki tecrübeyi gerektirir. Bu nedenle dekorasyon yaptırılmadan önce uzman ve kurumsal bir firmadan fikir alınması faydalı olur. İstenilen malzemenin mekanın ruhuna uygun olması bütünlük sağlar,mekana yabancı kalan malzemeler her zaman estetiği bozar. Bu yüzden ‘ Mekana uygun malzeme ve malzemeye uygun mekan bulma’ son derece önemlidir.

 

Dekorasyonda Geleneksel ile Modern Tarz Uyumu

 

Mekanların yapısına göre ortak tarz oluşturulabilir. Kullanılan malzemelerin ve şekli ve rengi ile geleneksel mekanlara da modern tarza uygun ürünler seçilebilir. Ama bunun çok ince bir oranı olması gerekir. Oran da yapılan hatalar mekanın kimlik değiştirmesini beraberinde getirir. Tüm bunlar hesaplanarak yapılan dekorasyon işi başarılıdır diyebiliriz.

Mekanları yenilemenin ve güzelleştirmenin yolu isabetli ve doğru yapılan dekorasyona bağlıdır. Dekorasyon işi hem belli bir kültür birikimini hem de mesleki tecrübeyi gerektirir. Bunu için dekorasyon alanında kurumsallaşmış ve işinde uzman firmalardan hizmet satın almak son derece önemlidir.

 

Evlerde ve iş yerlerinde artık kullanılan eşyalar ve duvar dekorları kadar, genel dekorasyon da önemlidir. Eski dönemlere göre çok fazla kaplama ve boya yöntemleri mevcuttur. Bu neden ile herkes kendi zevk ve tarzlarına uygun olarak yer dekorasyonu yaptırmaktadırlar. Dekorasyon yapılmış her alan fazlası ile ilgi ve dikkat çekici olmaktadır. Görselliğe önem veren kişilerin, artık ilk dekorasyon çalışmaları yerlerden başlamaktadır. 

 

  Tüm bunlar ev ve iş yerleri içinde uygun olmaktadır. Hangi alanda dekorasyon yapılması isteniyor ise, o alan ile ilgili çalışmalar yapan kişiler ile görüşmeler yapılabilir. Taban dekorasyonu için kullanılan ürünler, temizlik işlemlerini de kolaylaştıran ürünlerdir. Leke tutmayan ve kaymayan ürünlerin kullanılması da büyük bir avantaj sağlamaktadır.

 

  Genel olarak ısı yalıtımı ve taban ısıtma sistemleri kullanıldığından, halı kullanımı yapan çok az sayıda insan var. Yer ve taban dekorasyonu yaptırmak, kaldırılan halılarında yerini fazlası ile dolduracaktır. Halı temizliği yapmak, yerleri temizlemekten çok daha zor olduğundan extra bir temizlik işlemi gerektirmeyecektir.

 

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.