Genel olarak yapılan dekorasyonlarda, yer dekorasyonlarına da önem verilmekte. Fakat yer dekorasyonları maliyetli ve uzun süren işlemlerdir. Bu neden ile dekorasyon amacı dışında oluşan yıpranmak ve eskimeler için dahi insanlar döşeme yaptırmaktan kaçınıyorlar. Bu duruma çözüm olarak muşamba döşeme yapılmakta.

 

            Muşamba döşeme son derece uygun fiyatlı ve kolaydır. Yapım aşamasında tadilat gerektiren hiçbir şey yoktur. Kullanım yapılacak taban ile birebir aynı ölçüde olması yeterli olmaktadır. Birçok renk ve desene de sahiptir. Muşamba döşeme parke döşemelerden, görüntü olarak farksızdır. Sıvı geçirmediği için ve leke tutmadığı için kolaylık ile kullanımı yapılabilir. Muşamba döşeme ev ve iş yerlerinde sıklık ile tercih edilmektedir. Her oda ve alan için farklı model ve renkler tercih edilebilir. Yapı marketlerde ve internet sitelerinde desenli muşamba bulmak mümkündür.

 

            Muşambaları simetrik bir şekilde yerleştirmek için girinti ve çıkıntı olan bölgeler, yerleştirildikten sonra kesilmelidir. Maket bıçağı gibi keskin ve ince bir bıçak işinize yarayacaktır. Normal parke döşemelerden çok daha uygun fiyatlı olmaktadır. Muşamba modelleri masa ve sehpaların üzerinde de kullanım için uygundur ve son derece dekoratif bir görüntü oluşturacaktır.