Yapı dekorasyon malzemesi olarak kullanılan Akıllı Şap Ürünleri konut inşaatlarında oldukça sık kullanılan bir üründür. Aynı zamanda Akıllı Şap malzemelerin bu denli tercih edilmesinde neden olan başlıca faktör ise: kendiliğinden yayılma özelliğine sahip olmasıdır. Kendiliğinden yayılma özelliğine sahip olan bu Şap modeli sınıf hatalı yüzey oluşturmaktadır. Yayılma özelliği sayesinde kullanım kolaylığı da tanımaktadır.

 

Hassas zeminler için üretilen Akıllı Şap ürünleri terazide çıkarılmak istenen ce dikkat ölçüm gerektiren zeminler için kullanılmaktadır. Fakat unutmadan hatırlatmak isteriz. Akıllı Şap ürünleri kesinlikle fakatçlı kullanılmaz. Bundan kasıt olarak istenilen çoğu noktaya kullanılabilir fakat pahalı olması nedeniyle maddi yönden ekonomik değildir. Çünkü Akıllı Şap pahalı bir ürün olduğundan dolayı bol ve çok kullanılması maddi yönden mantıklı bir yaklaşım değildir. Örnek verecek olursak zemin içerisinde 5 cm yükseltmek istenen kaplamalarda akıllı sap kullanmak oldukça yüklü bir maliyetin çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu tür ihtiyaçlarda düzgüsel beton saplarının kullanılması daha ergonomi ve ekonomik olmaktadır.

 

Akıllı Sap Ürünleri Hangi Noktalarda İyi Kullanılmaktadır?

Akıllı Saplarının doğru bir şekilde kullanılması için dolgu malzemesine ihtiyaç duyulmaması gerekmektedir. Dolgu malzemesi ihtiyacı beraberinde akıllı sapın doğru kullanılmasının önüne geçmektedir. Dolgu malzemesinden kasıt olarak zemin kaplamanın sap ile yükseltilmeye ihtiyaç yoksa akıllı sap doğru kullanılabilmektedir.

-Zeminde ayrıntıya kaça bozukluklar varsa bu bozuklukların tespit edilmesi ve ince bir kalınlıkta akıllı sap uygulanması son derece doğrudur.

-Zemin kaplama işi bittikten sonra ufak çaplı rötuşlar ihtiyaç duyulduğu noktalarda da benzer şekilde akıllı sap kullanılması tavsiye edilmektedir.

-Amacimiz yükseltmek olmadan zeminin düzenlenmesi ihtiyaç duyulduğunda da benzer şekilde Akıllı Şap kullanılmaktadır.

-Akıllı Sap ürünlerinin uygulamasını yapmak için ustaya gerek duyulmamaktadır. Kendisinden yayılma özelliğinin bulunması sayesinde homojen yayılarak gerekli amacı karşılamaktadır. Bu yüzden Akıllı Şap işlemlerinde ustaya herhangi şekilde ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden sap atılmak isteniyorsa da Akilli Şap kullanılmaktadır. Tüm Bu ihtiyaçlarda ve hassas ölçüm yapılmak istenen zemin kaplama noktasında Akıllı Şap son derede mantıklı bir secim olacaktır.

 

Hatırlatma: Akıllı Şap işlemlerinde üründen çok fazla kullanılması kalın bir zemin oluşturmaktadır. Bir nevi şap dolgu görevi üstlenmektedir. Buna paralel olarak az kullanılması ise Akıllı Şapın  ince bir tabaka şeklinde görünmesini sağlamaktadır. İhtiyaç kadar kullanılması en sağlıklı neden olmaktadır.