Akustik Zemin Kaplama

 

Kentler yaşam çok hızlı ve çok gürültülüdür. Her insanın şikayet ettiği konu gürültüdür diyebiliriz. Özellikle kamuya açık alanlardaki gürültüler insanların ruhsal sağlığına olumsuz etkiler bırakmaktadır.

Kentli insanın hayatının çoğu iş yerlerinde ve halka açık alanlarda geçmektedir. Buradaki ses ve gürültüler insanları son yıllarda daha fazla rahatsız ettiği gerçektir.

Okullarda, hastanelerde, sağlık kurumlarında ve spor alanlarında gürültü insanı en fazla rahatsız eden dış etkenlerin başında gelmektedir. 

Petrokimya sanayi ürünlerinin son yıllarda hızla gelişmesi ve çeşitlenmesi bu konuyu en asgari düzeye indirmeyi başarmıştır.

Zemin kaplama sektörü toplu yerlerdeki gürültüyü emen ve darbelerden dolayı ortaya çıkan titreşimleri en az düzeye çeken kaplama ürünleri ile bu sorunun önüne geçmiştir.

Akustik zemin kaplama bunların en başında gelmektedir. Kapalı spor salonlarında hastanelerde ve okullarda meydana gelen gürültü ve titreşimleri akustik zemin kaplama ile çözmüştür. Sesi emen ve darbeleri absorbe edebilen malzemelerin kullanılması son derece iyi sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bu memnuniyet ve başarı son yıllarda akustik zemin kaplama ürünlerinin her alanda kullanılmasını getirmiştir.

 

Akustik Zemin Kaplaması Sağlıklı mıdır?

 

Akustik zemin kaplama içeriğindeki maddeler sayesinde elektriklenmeyi önleme özelliği ile sağlık açısından çok avantajlar sunmaktadır. Elektriklenme toplu yaşam alanlarında son derece stresli ortamlar doğurur. Bu baş ağrısında, gerginliğe ve yorgunluğa neden olabilmektedir. Akustik zemin kaplama tüm bu şikayetleri en aza inmesi için tercih edilmektedir. Hastanelerde ve sağlık kliniklerde genellikle akustik zemin kaplama yapılmaktadır. Ayak seslerinin, tekerlekli sandalye seslerinin ve sedye seslerinin yatan hastaları rahatsız etmemesi için akustik zemin kaplama tercih edilmektedir.

Bu özelliklerinden dolayı okullarda ve kapalı spor salonlarında en çok tercih edilen kaplama malzemesi olmasını getirmiştir. 

Akustik zemin kaplam kir ve leke tutmama özelliği sayesinde hijyen için en ideal malzemedir. Kalabalık ve çok işlek yerlerde temizliği çok kolaydır. Kimyasal temizlik malzemelerine ihtiyaç duymadan kolaylıkla temizlenir. Bu özelliği ile temizlik maliyetlerinde büyük tasarruflar sağlar. 

 

Akustik Zemin Kaplamayı Neden Yaptırmalıyız?

 

Zemin kaplama sektörü ülkemizde son yıllarda büyük gelişmeler sağlamıştır. Bu gelişim ürün çeşitliliğini beraberinde getirmiştir. Ürün zenginliği zemin kaplama sektörünün büyümesine ve taleblerin çoğalmasına yol açması pazarda kurumsal firmaların sayısını artırmıştır. Sektörde marka olmuş firmalar ülke ekonomisine son derece büyük katma değer katmıştır.

Piyasada rekabetin çok olması kaliteli ürünlerin tüketiciler lehine ucuzlaması sektörü hareketli kılmıştır. Bu yüzden zemin kaplama işinde fiyat ve kalite açısından en uygun döşeme çeşitleri pvc zemin kaplama ürünleri olmuştur. Pvc zemin kaplama ürünleri içerisinde akustik zemin kaplama çok önemli yer tutar. Kullanım kolaylığı, güvenli ve uzun ömürlü olmaları, ayrıca ortama konfor sağlamaları sayesinde en fazla döşenen malzeme olmuştur. Fiyatlar diğer kaplama türlerine göre çok uygundur. Uygulama kolaylıkları sayesinde işçilik maliyetleri çok düşüktür. Tüm bunlardan dolayı tüketiciler açısında en kolay ulaşılabilir malzeme olmuştur.

Ses iletkenliğinin az olması ve darbeleri emme özelliği ile konfor sağlamasının yanında aynı zamanda sağlık açısından da çok işlevsel bir malzemedir. 

Güvenlik açısından bir başka önemi ise, çok yüksek ısılara maruz kaldığında ve ani yangın durumlarında ısı iletmeme özelliği sayesinde artı bir güvenlik sağlar. Yüksek ısılarda zehirli gaz salınımları son derece azdır ve ısıya uzun süre direnc gösterebilmeleri yangına müdahale anına kadar güvenli zaman aralığı sağlar.

Zemin kaplama işinde ilk sıralarda düşünülmesi gerekn ürünlerin başından gelmektedir. 

Hizmet satın alımlarında önemli olan güvenilir marka ve firmalarda hizmet satın almaktır.