Zemin kaplama malzemelerinde son yıllarda en fazla tercih edilen ürün çeşidi, antibakteriyel malzemelerdir. Antibakteriyel hastane zemin kaplama malzemesi son yıllarda ürün çeşitliliklerini artırmıştır. Antibakteriyel malzemeler doğal olarak en fazla hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında talep edilmektedir. Bu talep her geçen yıl hızla artış göstermektedir. Hastane sayısının ve özel sağlık kliniklerinin son yıllarda sayılarının artması bu ürünün pazarda çok görülmesini sağlamıştır. Ülkemizle beraber tüm dünyada yapılan hastane ve sağlık kuruluşlarında artık  zemin kaplama malzemelerinin tamamına yakını antibakteriyel özelliklidir. Antibakteriyel hastane zemin kaplama malzemesi hijyenin ve temizliliğin çok önemli olduğu alanlarda sıkça kullanılır. Sadece hastane ve sağlık kuruluşlarında değil ,çocuk kreşlerinde,okullarda ve laboratuvarlarda zemin kaplamaların tümü antibakteriyel özellikli kaplamalardır. Bu kaplamalar, diğer zemin kaplama ürünlerinden daha farklı üretim aşamalarından geçer. Dış yüzeyi özellikle kaymaz ama parlak şekilde yapılır. Parlak ve pürüzsüz yüzey, toz,kir ve sağlığa zararlı bakterileri barındırmaz. Bu özellikleri sayesinde kolay temizlenir ve hijyenik olur.

Antibakteriyel hastane zemin kaplama malzemesi çok çeşitlidir. Ameliyathaneler kaplanan zemin döşemesi ile hasta odalarına döşenenler, kullanım amaçlarına göre değişir. Beklemem alanları,poliklinikler,servisler ve hasta odalarının tamamına yakını antibakteriyel malzemelerle kaplanır. Sağlık açısından zemin kaplamalar son derece önemlidir. Mikropların yayılması ve çoğalması hijyenik olmayan ortamlarda çok olur. Temiz ortamda bakteri ve mikrop barınmaz,üremez. Uzun ar-ge çalışmaları neticesinde antibakteriyel hastane zemin kaplama malzemesi üretilmiştir.

Artık günümüzde tüm dünyada kabul gören hastane zemin kaplama standartları vardır. Bütün dünyada kaplanacak malzemelerin kalitesi belirli şartlara bağlanmıştır. Bu şartnameler içerisinde en önemli madde “Antibakteriyel” olma şartıdır.

Hastaneler Zemin Kaplama İçin Kurumsal Şirketleri Tercih Ediyor

Temizlik ve hijyen, yerde yani zeminde başlar. Zemin kirli ise o yerin diğer alanlarının temizliğinden bahsedemeyiz. Temizliğin, doğrudan sağlıkla ilgili olduğu kurumlar hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarıdır. Bu açıdan hastanelerin hijyeni ve temizliği zemin kaplamanın sağlıklı olması ile başlar. Bu zorunluluk, antibakteriyel hastane zemin kaplama malzemesi  kullanımını da zorunlu kılmaktadır.

Hastane Zemin Kaplaması artık Sektör Haline Gelmiştir

Zemin kaplama firmaları artık belirli kurum ve kuruluşların işlerine yoğunlaşarak o alanda uzmanlaşmıştır. Açık alan parklarının zemin kaplamasında belirli firmalar söz sahibi iken, metro, havaalanı ve okulların kaplama işlerinde de belirli firmalar uzmanlaşarak sektörü geliştirmişlerdir. Hastaneler ve özel sağlık kuruluşları zemin kaplama yaptıracağı zaman dikkat etmeleri gereken en önemli nokta işinde uzman bir firma ile görüşmelidir. Sektörde yeni ve piyasaya tam hakim olamamış firmalardan alınan hizmet sorunlar doğurur. Bu yüzden kurumsal sağlık kuruluşlarının her zaman kurumsal firmalardan teklif almaları en sağlıklı yoldur.

Zemin kaplama sektörü her yıl ürün çeşitliliğini sağlık sektörlerinin kullanımına sunmaktadır. Üretim aşamalarındaki değişiklik kısa zaman içinde tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Zemin kaplama sektörü ülkemizin en hızlı ve en verimli çalışan sektörleri arasında yer almaktadır. Sektörde hizmet veren firmaların kurumsal kimlik kazanımları tüketicilere güven verirken, yapılan işlerin kalitesi de çok üst seviyelerde olmaktadır. Kaliteli zemin kaplama hizmeti ancak kurumsal firmalardan satın alınabilir gerçeği göz önünde tutulmalıdır. Tüketicilerin bilinçli olması sektörlere her zaman dinamizm kazandırmıştır. Bilinçli tüketici demek, bilinçli ve kurumsal firmalar demektir.

Zemin kaplama fiyatları genel ekonomik şartlara göre değişse de, sektör her zaman piyasada stabil kalmayı başarabilmiştir. Bu özellikte zemin kaplama sektörünün ülkemizdeki başarısının bir göstergesi olmuştur. Diğer sektörlere de ciddi katma değer sağlayan çok dinamik bir sektör haline gelmiştir.