Antibakteriyel Zemin Kaplama

Zemin kaplama sektörü kendini en hızlı yenileyen ve gelişen sektörlerin başında gelmektedir. gelişen teknoloji ile kaplama malzemelerinin çeşitlenmesi beraberinde ürün çeşitliliğini getirmiştir. Zemin kaplama sektöründe artık her mekanın ihtiyaç duyduğu ürünler üretilebilmektedir. Okullara özel,hastanelere özel ve kapalı insan nüfusunun yoğun olduğu mekanlara özel ürünlerle zemin kaplama işleri yapılmaktadır. Hastanelerin ihtiyaç duyduğu ve sağlık kuruluşları için vazgeçilmez olan antibakteriyel zemin kaplama malzemeleri özellikle bu alanlar için ödenmektedir. Hastanelerde birinci öncelik her zaman temizlik ve hijyen olmaktadır. Hastane enfeksiyonları dediğimiz çok riskli virüs çeşitleri genellikle hastanelerde ortaya çıktığı bilinmektedir. Bunların önüne geçmek için hastanelerde antibakteriyel zemin kaplama yapılır. Son yıllarda yapılan tüm sağlık kuruluşlarında antibakteriyel zemin kaplama yapıldığı görülmektedir. Antibakteriyel zemin kaplama çeşidinde parlak yüzeyi sayesinde kir ve lekeler tutunamazlar ve temizlikleri oldukça kolay olmaktadır. Hastane servisleri,poliklinikleri ve ameliyathaneleri her zaman antibakteriyel zemin kaplama ile kaplanması önerilmektedir. 

Günümüzde artık her kurumun zemin kaplama standartları belli ölçülerle belirlenmiştir. Dünyanın her yerinde hastanelerde zemine döşenecek malzemenin kalitesi,kalınlığı ve üretimsel özellikleri belirlenmiştir. Tercihlerde her ne kadar değişiklik olsa da ideal olan seçin belirlenmiş standartlara uygun malzemelerin kullanılmasıdır. Antibakteriyel zemin kaplama hastanelerde sadece temizliğe ve hijyene katkı sağlamaz;aynı zamanda temizlik maliyetlerinde de ciddi oranlarda tasarruf sağlamaktadır. Doğal kaplama malzemelerine harcanan temizlik ürünlerinin ve emeğin yüzde ellisi daha azı ile kolayca temizlenebilmektedir.

Antibakteriyel zemin kaplama her ne kadar hastaneler için öncelik ise de;okullar,istasyonlar ve kapalı geniş alanlarda da kolayca kullanılabilir. Sağlık ve hijyen açısından her mekana döşenebilir malzemelerdir.

Antibakteriyel Zemin Kaplama Pahalı mıdır?

Antibakteriyel zemin kaplama diğer pvc kaplamalara ile aynı fiyat aralıklarındadır. Çok küçük oranlarda fiyat değişiklikleri olsa da tercihleri olumsuz yönden etkilemez. Bu yüzden diğer pvc zemin kaplama ürünleri ile antibakteriyel zemin kaplama ürünleri arasında ciddi fark yoktur. 

Neden Antibakteriyel Zemin Kaplama

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen kapalı alanlarda kullanıldığında enfeksiyon hastalıklarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu yüzden kapalı alanların tümünde antibakteriyel zemin kaplama yapılabilir. Daha sağlıklı ve güvenli olmaktadır.

Antibakteriyel zemin kaplama üretilirken zeminin kir ve leke tutmaması için özel olarak işlemlerden geçirilir. Leke ve kirler uygun zeminlerde mikrop üretirler,bu da sağlık açısından olumsuz sonuçlar açmaktadır. Kaplamanın parlak yüzeyi daha pürüzsüz ve yapışmaz hale getirilerek üretilirken kirler ve lekeler çoğalmak için uygun ortam bulamazlar. 

Okullarda yapılan zemin kaplamalarda son yıllarda artık tamamen antibakteriyel zemin kaplama ürünlerinin tercih edildiği görülmektedir. 

Pvc zemin kaplama çeşitleri arasında yer alan antibakteriyel kaplama ürünleri her geçen yıl üretimini artırmaktadır. Bu artış her mekanda antibakteriyel zemin kaplama ürünlerinin arttığını gösterir. ürünlerin kolay kullanılması,uzun ömürlü olması, döşenen mekanlarda dış etkenlere karşı son derece dirençli olması gibi özellikleri ile en çok tercih edilen kaplama türleri arasına girmektedir. Döşenen mekanlara derinlik ve ferahlık katan ürünlerdeki zenginlik bu ürünleri tercih noktasında en üst seviyelere çıkarmaktadır. Suya,neme ve rutubete karşı dayanıklı olması kapalı alanlarda kötü kokuların oluşmasını önler. tüm bu avantajlarının yanı sıra ,diğer doğal kaplama ürünlerine göre daha kullanışlı ve ekonomik olması pvc zemin kaplama ürünlerinin talebinin her geçen yıl artmasını sağlamaktadır. en kullanışlı ve en uzun ömürlü olan zemin kaplama malzemeleri arasında yer almaktadır. Şık ve modern görünümleri ile de son yıllara ülkemizde dekorasyon sektörünün ana malzmeleri arasında yer almaya başlamıştır.