Hastane Döşemeleri

Hastane döşemeleri döşeme sektörü içinde en fazla uzmanlık gerektiren alanların başında gelir. Çünkü hastaneler doğrudan sağlıkla ilgili olduğu için bu mekanların değişik bölümleri değişik amaçlar için kullanılır. Hasta kabul  merkezler ile çocuk servisleri ya da ameliyathaneler ve yatan hasta servisleri birbirinden çok farklıdır. Bu amaçlara göre hastane döşemeleri yapılır. Ameliyathaneler hayati öneme sahip olduklarından zemin kaplamalarında antibakteriyel özellikli ürünler kullanılır. Diğer taraftan yatan hasta servislerinde ses ve titreşimi emen,antibakteriyel,kaymaz özellikli ve kolay temizlenir kaplama ürünleriyle döşenir. 

Diğer alanlarda daha farklı döşenmesi gereken alan çocuk servisleri ve poliklinikleridir. Çocukların iç dünyasına hitap edilecek renk ve desenler seçilir. Renkli,cıvıl cıvıl yer kaplamaları ile çocukların korkusunun önüne geçmek hedeflenir. Bu yüzden hastane döşemeleri her zaman uzmanlık gerektiren ve ancak kurumsal firmaların yapabileceği bir iştir. 

Hastane döşemeleri büyük çoğunlukla pvc ürün çeşitleri ile yapılmaktadır. Pvc ürünleri, kullanım kolaylığı ve işlevselliği ile birçok avantaj sağlamaktadır. Kullanılan mekanlarda temizlik maliyetlerini ciddi seviyede düşürdüğü gözlemlenmiştir. Kir ve leke tutmama özelliğinden dolayı ortamın hijyenik kalmasını sağlar. Aynı zamanda suya,neme,rutubete,kimyasallara karşı dirençli olması hastane döşemeleri için vazgeçilmez ürün haline gelmesini sağlamıştır.

Hastane yer döşemeleri yapılırken aynı zamanda düşmeye bağlı kazaları önlemek için en ideal pvc malzemeleri ile yapılır. Parlak ve dayanıklı yüzeyleri ortama fazladan derinlik ve genişlik kazandırır. Işığı az ortamlara açık renkli ışığı tutan renkler tercih edilerek aydınlık bir ortam meydana getirilir. Tüm avantajların sağlanabilmesi için uzman firmaların fizibilitesi çalışmaları yapması gerekir. Sağlık kurum ve kuruluşlarının zemin kaplama işlerinde kesinlikle uzman kurumsal firmalardan hizmet satın alması son derece önemlidir. Mekanın iç bölgelerinde yapılan yanlış tercihler daha sonraki zamanlarda sorun yaratır. Hastane zemin döşemelerine ciddi planlamalar sonrasında karar verilir ve yapılır. Hangi servisin neye ihtiyacı olduğu,uygun renk ve desenlerin neler olduğu tamamen tecrübe ve birikim işidir. Artık günümüzde hastane döşemeleri belirli standartlara göre yapılmaktadır. Önemli olan kabul görmüş ilkeler içinde yapılacak uygulamalardır. Bunun için kurumsal firmalarla çalışmak hayati öneme sahiptir.

Hastane Döşemelerinde Alan Sınıflaması

Hastane döşemeleri yapılırken doğru alan sınıflamaları yapılmalıdır. Hasta kabul merkezleri,poliklinikler,servisler,ameliyathaneler,temizlik bölümleri  ve dinlenme alanları gibi yerler sınıflandırılarak gerekli malzeme tespiti yapılır,istenilen renk ve desenlerle kaplama uygulanır. Değişik sınıfların farklı renk ve desen seçimleri farklı olabilir. Bu tercihler tamamen hastane yönetimi ve firma yetkilileri ile ortak karar alınarak yapılmaktadır. Çocuk alanları daha renkli ve desenli ürünlerle kaplanırken diğer alanlarda daha tek renk tercih edilebilir.

Doğal Sert Kaplama Ürünleri

Granit,taş,mermer gibi doğal kaplama ürünleri hastane döşemeleri için kullanılabilir. Ancak bu sert malzemeler genellikle hasta kabul alanlarında ve koridorlarda tercih edilir. Servislerde ve iç mekanlarda genellikle pvc zemin kaplama ürünleri kullanılır.

Pvc zemin kaplama ürünleri, bölgesel yıpranmalarda daha rahat tadilat ve tamiratı yapıldığı için hasta mekanlarında yani servislerde ve doğrudan hasta yerlerinde tercih edilmektedir. Doğal malzemelere göre tamiratları daha kolay ve temizdir. Bunun için bütün hastaneler pvc zemin kaplama yaptırmaktadır. Pvc kaplama malzemeleri son derece kullanışlı ve daha temiz işçilikle döşendiği için hastaneler günlük işlerini durdurmadan tamiratlarını rahatlıkla yapabilmektedirler. yenileme işlerinde hasta kabullerini aksatmalarına gerek kalmaz. Bunlar son derece önemli avantajlardır. Suya,neme,rutubete dayanıklı ürünler olması ve uzun yıllar işlevsel kalabilmeleri ekonomik olarak büyük avantajlar sağlamaktadır.