Hastane Yer Döşeme Malzemesi

Yer döşeme sektöründe malzemeleri belli standartlarla belirlenmiş bazı kurum ve kuruluşlar vardır. Spor salonları,oyun parkları,kapalı spor salonları,okullar ve hastaneler bunlardan bazılarıdır. Hastane yer döşeme malzemesi ve sağlık kurumlarında uygulanan malzeme tüm dünyada uygulanan ve geçerli olan malzeme kriterleri yaklaşık olarak belirlenmiştir. Yer kaplama sektöründe kaplamalar artık gelişi güzel değil belirli standartlar çerçevesinde yapılmaktadır. Bir hastane veya okula yapılan zemin kaplama işinde diğer mekanlarda kullanılan kaplama malzemeleri kullanılmaz. Hastane yer döşeme malzemesi özel üretilir.. Saadece hastane açık ve kapalı mekanlarında kullanımları için üretilen bu ürünlerin kendilerine özgü özelliklere sahip olması gereklidir.. 

Süspansiyonel Özellikleri

Hastane yer döşeme malzemesi uygulanırken geri itme, esnek yapılı süspansiyonel özellikli ürünler tercih edilir. Bu ürünlerdeki amaç sürtünme katsayısını azaltmak,ses ve titreşim emerek gürültü kirliliğinin önüne geçmektir. Aynı zamanda kaymalara bağlı düşmelerde yararlanma risklerini en aza indirmek amaçlamıştır. Hastane yer döşeme malzemesi son yıllarda çeşitlilikleri artırmıştır. Ar-ge çalışmalarının sonuç verileri incelenerek daha hijyenik bir ortam oluşturmak istenmektedir. Ürünün dayanıklılığı,kimyasallara karşı olan direnci her ne kadar tercih sebebi olsa da sadece bunlar yeterli değildir. Hastaneler sağlıkla doğrudan ilgili mekanlardır. Bu mekanlarda hijyen son derece önem arz eder. Hastane kayıplarında her ne kadar istatistiklere girmese de hastanelerde en sık görülen enfeksiyon türleri “hastane enfeksiyonu” dediğimiz hastalıklardır. Bu hastalıkta hijyen son derece önemlidir. Hastane yer döşeme malzemesi ideal manada uygulandığında bu enfeksiyonların önüne geçmektedir. 

Hastanelerde Her Mekan Farklı Malzemelerle Kaplanır 

Hastaneler kompleks mekanlardır. Hastane bünyesinde  her servisin her polikliniğin kendine özgü mekan ihtiyacı vardır. Yer kaplamaları yapılırken bu ihtiyaçlara göre planlama yapılır. Ameliyathanelerde  uygulanan zemin kaplama çeşidi ile çocuk servislerinde uygulanan kaplama türü çok farklıdır. Hem renk ve desen bakımından hem de ürünün yapısal özellikleri farklılık gösterir.Hastane yer döşeme malzemesi  artık tüm dünyada kabul gören kalite standartlarına göre üretilmektedir. Bu standartlar içinde sadece renk ve desenlerde farklı tercihler yapılmaktadır. İdeal olan kaplama şekli bu kriterler içinde yapılan kaplamslardır. Kurumların tercihlerine göre değişiklik gösterse de tavsiye edilen genel kabul görmüş ölçüler olmalıdır.

Hastane yer döşeme malzemesi renk ve desen bakımından sınırsız alternatifler sunmaktadır. Kalite ve ürün skala zenginliği sadece hastanelerde değil tüm kurum ve kuruluşlarda pvc zemin kaplama ürünlerinin kullanılmasını sağlamıştır. Pvc’ lerin dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları aynı zamanda maliyet açısından son derece avantajlı olması her mekanda görülmelerini sağlamaktadır.

Pvc zemin kaplama yaptırırken en önemli süreç hizmet satın alınacak firma seçimidir. Son derece titiz davranılması gereken süreç budur. Kurumsal firmalardan hizmet satın almak son derece önemlidir. Kayıt dışı çalışan firmalardan satın alınan hizmetlerin çoğunda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Pazardaki ucuz fiyat tuzağına düşmeden ciddi bir firma araştırması yapılmalıdır. Pvc zemin döşemelerinde işçilik kalitesi son derece önemlidir. Ürün ne kadar kaliteli olursa olsun kalitesiz bir işçilikle verimli kullanılmaz. 

Pvc zemin kaplamalar diğer doğal kaplama malzemelerine kıyasla daha fazla avantaj sunarlar. Maliyet bakımından diğer ürünlere göre daha avantajlıdır. Aynı zamanda üründe renk ve desen zenginliği her mekana uygulanmasını sağlamaktadır. Aşırı darbelere maruz kalan alanlarda bölgesel tamiratları çok kolay yapılmaktadır. Bu uzun yıllar kullanıldığında amortisman paylarına olumlu katkılar sunmaktadır. Önemli olan zemin kaplama yaptırırken kurumsal bir firmadan hizmet satın almaktır.Ürün ve işçilik garantisi veren marka firmalardan satın alınan hizmetler her zaman en kaliteli verimi sunar.