Yer döşemeleri, açık ve kapalı alanların en önemli teşhir alanlarıdır. Yer döşemelerindeki şıklık tüm mekanı güzelleştirdiği gibi, aynı şekilde döşemelerdeki bir uyumsuzluk mekanın diğer alanlarını da etkiler. Bu yüzden yer döşemelerine çok önem verilmektedir. Mekanın bütünlüğünü yer kaplamaları sağlamaktadır. Bazı alanlarda ya da kurumlarda yer döşemeleri diğer mekanlara göre daha fazla önem kazanır. Sağlık kuruluşları,hastaneler ve klinikler bunların başından gelmektedir. Bu gereksinimden dolayı hastane yer döşeme muşambası çeşitleri her geçen zamanda çeşitlenerek ihtiyaç duyulan yerlere döşenmektedir. Hastanelerin kullanım amaçlarına göre değişik alanlarda gerekli olan muşambaları tercih etmektedirler. Hastane yer döşeme muşambası,hastanelerin ihtiyaç duyduğu kullanım şekillerine göre üretilmektedir. Kalın ve dayanıklı olması, enfeksiyonlara sebep olan mikrop ve bakterilerin üremesi için uygun olan ortam muşambalarda bulunmadığından sağlık açısından son derece kullanışlıdır. Hastane yer döşeme muşambası, temizliği kolay ve ekonomiktir. Hijyenik olarak son derece avantajlı olan hastane yer döşeme muşambası son yıllarda tüm sağlık kuruluşlarında tercih edilmektedir.

Mekana Göre Yer Döşeme Çeşitlerinin Seçimi

Yer kaplamalarında en önemli seçim, kaplama yapılacak alanın kullanım amacına uygun malzemenin kullanılmasıdır. Bu seçin yapılırken, kaplama yapacak firmaların fikirleri ve tecrübesi çok önemlidir. Bu yüzden her firmadan teklif alıp, en doğru seçimi yapmak son derece önemlidir. Yer döşeme sektörü kendi içinde marka olmuş firmalar ile dikkat çekmektedir. Önemli olan kaplama yaptırılmadan önce bu firmaları seçmektir. Hastane yer döşeme muşambası yaptırılırken artık tüm ülkede kabul görmüş ve tanınmış ürünlerden ve firmalardan teklif alınabilir. Ürün standartları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de belli standartlara gelmiştir. Burada önemli olan işçilik yapacak firmanın tecrübesidir. Kaplama işçiliği çok hassas ve tecrübe gerektiren bir işçiliktir. İşçilik sırasında yapılacak en küçük hata kendini belli eder. Kaplamada yapılan işçilik hataları diğer alanlar gibi değildir; hata kendini anında belli eder.Terzilik kadar dikkat ve özen isteyen bir alandır. Firmalar, kaplanacak alanın kullanım şekline göre malzeme önerir. Hastanelerde bekleme alanlarına döşenecek muşamba ile ,hasta odaları ve koridorlara döşenecek muşambaların özelliği ve kalınlığı aynı olmaz. Mekanın ve alanın kullanım amacına uygun ürün kullanılır. Bu seçimde firmaların tecrübesi çok önemlidir. Bu nedenle malzeme seçimlerinden önce firma seçimleri son derece önemlidir.

Muşambalar En Eski Kaplama Malzemeleridir

Zemin kaplamalarında kullanılan en eski malzeme muşambadır. Pvc hammaddesi olan ilk kaplama malzemesi muşambadır.Bu nedenle çok uzun yıllardır ülkemizde ve tüm dünyada muşambalar kaplamalarda kullanılmıştır vee hala da sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda muşambalar daha teknolojik araçlarla üretildiği için çok çeşitli ve çok dayanıklı hale getirilmiştir. Renk ve desen çeşitlilikleri çoktur. Her ortama uyacak kadar çeşitleri vardır. Temzilikleri çok kolay olup, kaplanan ortamlarda, sağlıklı ve temiz alanlar meydana getiriler.

Muşambaların fiyat aralıkları, kalitelerine göre, kalınlıklarına göre ve renk-desenlerine göre değişiklik gösterir. Plastik bazlı yani petrol ürünü olduğu için fiyat aralıkları sık sık değişmesine rağmen yine de kaplama ürünleri arasında en ekonomik üründür denebilir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl yer döşeme çeşitliliği artmaktadır. Üretim araçlarının teknik açıdan çok geliştiği için özel renk ve desenli muşambalarda üretilebilmektedir. Ev,işyeri ve kurumların en çok tercih ettiği yer döşeme malzemesi muşambadır. Hem ekonomik olması hem de ürün ömrünün uzun olması bunun en önemli nedenidir. Kaliteli bir muşamba kaliteli bir işçilik ile döşenirse şık ve ferahlatıcı ortamlar meydan gelir.