Hastane Yer Döşemesi Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

 

Yer döşemelerinde en titiz planlamalar hastane yer döşemesi alanında yapılmaktadır. Hastaneler kendi içinde birçok bağımsız  bölüm barındırır. Bu alanların kendilerine özel zemin kaplama standartları vardır. Hastane yer döşemesi yapılırken bütün bu standartlar dikkate alınarak yapılır. Hastane yer döşemesi planlanırken önemli olan,servislerin,polikliniklerin,hasta kabul merkezlerinin,ameliyathanelerin kullanım amaçlarına göre döşemelerinin yapılmasıdır. Artık günümüzde yer kaplamalarının belirlenmiş standartları vardır. İdeal bir hastane zemin döşemeleri  bu standartların yerine getirilmesi ile mümkündür. Hastane bölümlerinin planlaması yapıldıktan sonra, bu alanların ihtiyaçlarına ve gerekliliklerine göre malzeme seçimi yapılır. Hasta kabul alanları genellikle granit,seramik ve mermer gibi doğal kaplama malzemeleri kullanılırken iç bölümler pvc bazlı kaplama ürünleri ile kaplanmaktadır. Renk ve desen seçimleri ışık alma kabiliyetlerine göre yapılır.

Hastaneler yapısı gereği hijyenin en önemli olduğu kurumlardan biridir. Hastane enfeksiyonlarını azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak için temizlik ve hijyen çok önemlidir. bunun için en ideal malzemeler pvc yer kaplama malzemeleridir. Pvc yer döşemelerinin temizliği son derece kolaydır. Kir ve leke tutmayan yüzeyleri sayesinde kolay temizlenir.Zararlı bakterilerin ve mikropların çoğalmasını engeller. Yüzeylerdeki parlaklık ve pürüzsüzlük sayesinde lekeler malzemenin içine nüfus etmez ve lekeler yüzeye hapsedilir. 

Hastane yer döşemesinin son yıllarda hasta kabul alanlarının haricinde tamamına yakını pvc bazlı döşeme malzemelerinden yapılmaktadır. Kullanım kolaylıkları ve döşeme esnasında fazladan işçilik ve maliyet çıkarmaması sayesinde her kurum tarafından tercih edilmesini sağlamıştır. 

 

Hastane Yer Döşemelerinin avantajları

 

Hastane yer döşemesi,hastaneler için belirlenen standartlarda yapıldığında bir çok avantajı beraberinde getirir. Parlak ve pürüzsüz yüzeyleri sayesinde temizlik açısından büyük avantajlar sağlar. Temizlik maliyetlerini düşürmesinin yanında aynı zamanda hijyenik ortam sağlar. Esnek ve süspansiyonel özelliği sayesinde kaymalara bağlı düşmeleri önleyerek yaralanmaların önüne geçer. Yüzeyi çok dayanıklıdır. Yıllarca kullanımdam sonra dahi yüzey renk ve deseninde deformasyon meydana gelmez. Son derece parlak olan yüzey suya,neme ve rutubete karşı son derece dirençlidir. Kimyasallara ve çevresel etkenlere karşı en dayanıklı kaplama malzemesidir. Ağır darbelerden dolayı meydana gelen deformasyonlar bölgesel tamirat ile giderilebilir. Bu da maliyet açısından son derece avantaj sağladığı görülmektedir. Ürün kullanım ömürleri uzundur, buda amortisman açısından diğer ürünlere göre daha kayda değer katkı sağlar.

Doğal kaplama ürünlerine göre pvc bazlı ürünler hastane yer döşemesi sektöründe en fazla tercih edilmesinin sebebi maliyet açısından son derece ekonomik olmasıdır. maliyet hesaplamalarında her ne kadar daha uygun olsada özellikle kullanım kolaylıkları ve sağladığı avantajlar göz önüne alındığında tercih edilen ürünler içinde ilk sırada yer almaktadır.

 

Renk ve Desen zenginliği En Fazla Olan Ürünler

 

Pvc zemin kaplamalar renk ve desen çeşitliliği açısından en zengin kaplama ürünlerini barındırır. Her mekana kullanım amacına uygun renk ve desen çeşitliliği her alanda tercih edilmesini sağlamıştır. Sadece hastane zemin kaplamalarında değil tüm kurum ve kuruluşlarda pvc zemin kaplamalar kullanılmaktadır. Hem kullanışlı olması hem de diğer doğal kaplama ürünlerine göre daha ekonomik düzeyde olması sektöre fazladan bir ivme katmıştır. Zengin ürün skalasını olması dekoratif sektöründe de kullanılmasını sağlayarak sektöre canlılık katmıştır. Hastane yer döşemesi yaptırılmadan önce iyi bir fizibilite çalışması yapılmalıdır. Hangi alanlar hangi renk ve desenlerin uygulanacağı,sınıflandırılmış bölümlerin ihtiyacına göre ürün tespiti bu fizibilite yapılırken titizlikle planlanmalıdır. Tüm bu planlamadan sonra kurumsal bir kaplama firması ile görüşülmelidir. Kurumsal ve marka olmuş firmalardan hizmet satın almaya dikkat edilmelidir.

 

Kitaş Zemin Kaplama olarak her daim bizi tercih edebilirsiniz. Keyifli ve Sağlıklı Günler Dileriz.