Hastane Yer Kaplama Malzemesi

Zemin kaplamalarda en hassas davranılması gereken mekanlar hastanelerdir. Sağlıkla doğrudan ilgili mekanlar her zaman özel ilgiyi gerektirir. Bu özelliklerinden dolayı bütün dünyada kabul görmüş zemin kaplama standartları oluşturulmuştur. 

Ülkemizde de hastane yer kaplama malzemesi geçerli bu kriterlere göre üretilmektedir. 

Her kurum ve kuruluşun kendine özgü ihtiyaç duyduğu zemin yapısı vardır. Okulların,parkların,kapalı ve yoğun alanların,spor salonlarının ve açık alanların ihtiyaçlarına göre zemin kaplamaları üretilip kaplanmaktadır.

Bu alanlar içinde en hassas olan hastane zeminleridir. Hastanelerin her bölümü,servisi,poliklinikleri farklı zeminlere ihtiyaç duyar. Bu yüzden hastane yer kaplama malzemesi bu ihtiyaçlara göre sınıflandırılarak üretilir. Hastanelerde çocuk servisleri ya da polikliniklerin zemin kaplamaları ile hasta kabul mekanlarının zemin kaplamaları aynı renk ve desendeki ürünlerle kaplanmaz. Ameliyathaneler hijyenin en önemli olduğu alanlar olduğu için antibakteriyel pvc malzemeleri kullanılır. Aynı zamanda bulaşıcı hastalıkların olduğu servislerdeki kaplamalarda bu ihtiyaca göre döşenir. 

Hastane yer kaplama malzemesi konusunda kurumsallaşmış,marka olmuş çok başarılı firmalar mevcuttur. Sadece hastane yer kaplama malzemesi üretiminde bulunan firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu kurumsal firmalar hangi servisin,hangi polikliniğin ne tür malzemeye ihtiyaç duyduğunu profesyonelce tespit ederek gereki ürünü uygular. zemin kaplaması yapılmadan önce firmalar hastanede fizibilite çalışması yaparlar. Hastane yöneticileri ile ortak yapılan bu çalışmada servisler,poliklinikler ve diğer mekanlar tek tek incelenerek kodlanır. 

Hastane Pvc Zemin Kaplamalarında Dikkat Edilecek Süreçler

Hastane zemin kaplamalarında en önemli süreç mekanların ihtiyaçlarına göre malzemelerin sınıflandırılmasıdır. Renk ve desen seçimlerinde sonra ortak alanlara kaplanacak malzeme tespitinin titizlikle yapılması gereklidir. Bütün dünyada kabul görmüş kriterler ölçüsünde yapılmaya gayret edilmelidir. Mekanların karakterine göre ürün ve renk seçimleri çok önemlidir. Bu seçim sadece uzman ekiplerin yapacağı iştir. Işık alma kapasitesine göre renk tonlarının seçimi tamamen profesyonel bir göze ihtiyaç duyar. Bu yüzden önemli olan özellikle kurumların hizmet satın alırken kurumsal marka firmalardan almaları son derece önemlidir. Firmalarını sadece hastane kaplama işleri için kurup marka olmuş firmalar vardır. Bu firmalar dünya standartlarında kaliteli hizmet vermektedir. İş ve ürün garantili çalışmaları pazarda sürekli olmalarını sağlamıştır. Zemin kaplama sektörü son yıllarda ülkemizde en hızlı büyüyen sektörler arasındadır. Her ne kadar inşaat sektörünün alt birimi olarak sayılsa da artık inşaatın dışında kendi başına bir sektör haline gelmiştir. 

Dekorasyon sektörünün en lokomotif kolu Pvc zemin kaplama sektörüdür. Son yıllarda dekoratif mekanların çoğu kaplamalarında pvc bazlı malzemeler kullanmaktadır. Renk ve desen zenginliğinin yanı sıra uzun ömürlü olmasını bunun en önemli nedenidir.

Hastane yer kaplama malzemesi modern ve şık görünümü önceleyen bir anlayışla üretilmektedir. Mekanlara derinlik ve genişlik  katan yekpare görünümü ile özellikle kapalı alanlarda ferahlık hissi uyandıran kaplama çeşitleri her geçen gün ürün skalasını zenginleştirerek büyümektedir.

Hastane Yer Kaplama Malzemesi Pahalı mıdır?

Hastane yer kaplama malzemesi doğal ve pvc olarak sınıflandırılır. Doğal malzemeler dediğimiz doğa da buluna ürünlerdir. Ahşap,mermer,granit,taş ve beton diyebiliriz. Pvc ürünleri kullanılmadan önce genellikle kaplamlarda bu ürünler kullanılırdı. Ancak son yüzyılda petrokimya sanayisinin büyümesiyle plastik bazlı ürünler tercih edilmeye başlandı. Doğal kaplamalara göre daha az maliyetlidir. Ayrıca kullanım olarak daha işlevsel ürünlerdir. Maliyet olarak kıyaslandığından daha ekonomiktir. Bu yüzden doğal kaplama ürünlerinden daha fazla kullanılmaktadır.Her bütçeye sahip kurumların rahatlıkla yaptırabileceği düzeyde fiyat listesi mevcuttur.