Hastane Zemin Kaplama Malzemesi

 

Zemin kaplamalar, inşaat ve dekorasyon sektörünün en önemli alanlarıdır. Şık bir zemin mekanda bütünlük ve uyumluluk hissi yaratır. Zemin kaplama malzemeleri doğal kaplama ürünleriyle yapılırdı. Doğala en yakın tarzda kaplama ve dekorasyon renk ve desenleri seçilir. Doğal kaplama ve döşeme malzemelerinin uygulamalarında, işçilik ve maliyet yüksekliği, plastik bazlı pvc kaplama türlerine yönelimi sağlamıştır. Pvc bazlı kaplamalar doğal kaplama ürünlerini birebir taklit etmesinden dolayı daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Pvc zemin kaplama ürünlerinin zengin çeşitliliği ve kullanım kolaylıkları artık kurum ve kuruluşların kaplamada pvc kaplamaları tercih etmesini sağlamıştır. Her renk ve desendeki doğal kaplamalarının adeta klonlanmış hali gibi birebir aynısı kolaylıkla üretilmektedir.  

Pvc zemin kaplamalar, her mekanın kullanım amacına göre uygulanabilir olması büyük avantajlar sağlamıştır. Yumuşak, esnek ve ince bir malzeme olan pvc kaplama malzemeleri ürün skalası bakımından çok zenginlik arz eder.

Hastane zemin kaplama malzemesi sadece hastanelerin ihtiyaçlarına uygun halde üretilmektedir. Hastane zemin kaplama malzemesi diğer mekan malzemelerinden daha farklı ve özeldir. Hijyenin, temizliğin,sessizliğin ve şıklığın öncelendiği hastaneler özellikle pvc malzemeleri tercih etmektedir. 

Hastaneler Neden Pvc Zemin kaplamaları Tercih Eder?

Hastanelerde şıklığın, modernliğin ve ferahlığın tercih edilmesinin yanı sıra en önemli ihtiyaçları,temizliğin ve hijyenin sağlanmasıdır. hastane zemin kaplama malzemesi bu ihtiyaçlara cevap vermek için yapılır. 

Hastane zemin kaplama malzemesi kir ve leke tutmaz. Bu özellikleri sayesin her zaman temiz ve hijyenik kalmaktadır. Bakteri ve mikropların üremesini engelleyen antibakteriyel özellikleri vardır. aynı zamanda hastane zemin kaplama malzemesi ses ve titreşimleri emme özelliğinden dolayı gürültü kirliliğinin önüne geçer. Bu hastaların konforu için çok önemlidir. Yatan hasta bölümünde koridorlardaki ses ve titreşimler hasta odasına gelmez. Bu son derece elzemdir. Doğal kaplama malzemelerinde bu özellikler bulunmadığı için bütün hastaneler pvc’nin çeşitleri olan epoksi,heterojen,homojen özellikli malzemeleri tercih etmektedir. 

Hastane zemin kaplama malzemesi hastanenin bölümlerine göre değişiklik arz eder. Ameliyathanelere kaplanan malzemeler farklı iken yatan hasta bölümleri, poliklinikler ve servislere kaplanan hastane zemin kaplama malzemesi daha farklı olmaktadır.Her bölümün karakterine ve ihtiyacına göre uygun ürün tespit edilerek kaplama yapılır. Işık alan mekanlar ile ışık almayan mekanlara aynı renk ve desen tercih edilmeyebilir. Tamamen servislerin,polikliniklerin ışık alma miktarlarına göre renk tercihleri yapılır. Hastane zemin kaplama malzemesi seçilirken hangi mekana ne renk ve desende ürün uygulanacağı süreci çok önemlidir. Uzman firmalar tarafından expertize edilerek karar verilmesi gerekir.

Hastanelerde çocuk servisleri ayrı bir önem taşır. çocuklardaki hastane ve doktor korkusu her zaman vardır. Çocuk servisleri genellikle renkli,çizgi film karakterlerinin olduğu renk ve desenler tercih edilerek çocuklara uygun mekanlar haline getirilir. Pvc zemin kaplama sektörü her mekanın ihtiyacına göre ürün uygulama kabiliyetine ulaşmıştır. Ülkemizde inşaat sektörünün en başarılı alt sektörlerinin başından gelmektedir.

Hastanelerde İdeal Zemin Kaplama Nasıl Olmalıdır?

Hastaneler profesyonel kuruluşlar olduğu için her zaman tamir,tadilat yada zemin kaplama yatırırken devamlı uzman firmalardan fikir alırlar. Sağlıkla ilgili oldukları için kaplama işinde çok hassas davranırlar. Pazarda zemin kaplama sektöründe kurumsallaşmış,marka olmuş ciddi firmalardan hizmet satın alırlar. Hastanelerin bu tititiz tutumu diğer kurumlara da örnek olmaktadır. Malzemelerin insan sağlığına zararlı olup olmamasından, kir ve leke tutmasından, kullanım ömürlerinden ve çevresel etkenlere karşı dirençleri gibi en hassas ayrıntıları göz önünde tutarak, araştırma yaparak hizmet satın alırlar. Kısaca, ideal bir zemin kaplama işinde öncelikle firma seçimi çok önemlidir. Uzman firmalar her kurumu kullanım amacına göre en ideal sistemi önerirler. Hizmet satın alınırken ehliyete ve kurumsallığa önem verilmelidir.