Hastane Zemini Döşeme

Zemin döşeme sektörü ülkemizde en hızlı büyüyen sektörlerin başında gelmektedir.İnşaat sektörünün alt birimi olarak sınıflandırılmaktadır. Her ne kadar inşaat sektörü ile ilintili ise de, dekorasyon sektörüyle de çok iç içe geçmiştir. Mekanların insanlarla doğrudan teması zeminle gerçekleşir. Mekanın kullanım amacına uygun zeminler mekanla bütünlüğü daha kolay sağlar. Açık alan yürüyüş yollarında zemin kaplamalar sert ve ıslak olursa yürüyüş insanı yorar. Bu yüzden yolların ve mekanların kullanım amacına göre zemin kaplama ürünleri ile döşenmesi konfor sağlar. Esnek,geri iten süspansiyonel özellikli zeminler insanların yorulmadan aktivitelerini yapmalarını kolaylaştırır. 

Kapalı ve açık alanlardaki zemim kaplama çeşitleri birbirinden çok farklılık gösterir. Açık alanlarda yapılan kaplamalar su geçirgenliği ön plandadır. Yağışa maruz kaldıklarında su birikintilerinin olmaması ve çevresel etkenlere karşı dayanıklıkları ön plandadır. 

Farklı zemin kaplama türleri mekanların amaçlarına göre değişir. Okullar,hastaneler,kapalı spor salonları,alışveriş merkezleri ve istasyonlar kendi ihtiyaçlarına ve amaçlarına uygun kaplama ürünleri ile döşenir. Hastane zemin döşeme en hassas olunan ve en dikkat edilen alanların başından gelir. Hastane zemini döşeme sağlıkla doğrudan ilgili olduğu için her ayrıntı özenle planlanarak yapılır. Hastane zemin döşeme işinde en önemli ayrıntı hijyenin ön planda tutulmasıdır. Hastaneler yapısı gereği hijyen ve temizliğin ön planda olduğu mekanlardır. Zararlı bakteri ve mikropların çoğalmaması için antibakteriyel kaplama ürünleri üretilmiştir. Bu hijyen sağlayan ürünler özellikle hastanelere döşenmektedir. Hastane zemini döşeme ürünlerinde estetik,şıklık ve modern görünümün yanında aynı zamanda kullanım kolaylığının olması da çok önemlidir. Parlak yüzeylerin dayanıklı ve kullanım ömürleri uzun olması pvc zemin kaplama ürünlerinin tercih edilmesini sağlamaktadır. 

Hastanelerin değişik kompartmanları, değişik renk ve desende döşenir. Çocuk servisleri ve poliklinikleri daha renkli ve desenli olurken bekleme salonları ve ortak alanlar daha açık ve ışık artırıcı renklerde döşenir.

Hastane zemini döşeme ürünleri kolay temizlenir. Bu yüzden temizlik maliyetlerini düşürmede ciddi katkılar sağlamaktadır.Kir ve leke tutmama özellikleri hastane enfeksiyonlarını önlemektedir. Suya,neme ve rutubete karşı son derece dayanıklı malzemeler olması döşenen ortamlarda pis kokuları önler. Bölgesel yıpranmalarda tamirat ve tadilatları çok kolay yapılmaktadır

Süspansiyonel Yer Döşeme Malzemeleri

Esnek,geri itme özelliği olan pvc kaplama malzemelerine süspansiyonel kaplama malzemeleri diyoruz. Kaymalara bağlı düşmelerde yaralanmaları en aza indirme özelliği vardır. Esnek ve süspansiyonel olması insan yoğunluğunu çok olduğu alanlarda tercih edilmesini sağlamıştır. Hastane zemini döşeme işinde süspansiyonel pvc zemin kaplamalar çok kullanışlıdır. Hastaların düşmelerden kaynaklanan yaralanmalarının önüne geçmektedir. Çok işlevsel olmalarının yanı sıra aynı zamanda döşenen mekana farklı bir derinlik ve genişlik kazandırmaktadır. Her renk ve desende sınırsız alternatifler sunan pvc zemin kaplamalar son yıllarda yapılan bütün hastane zemini döşeme işinde kullanılmaktadır.

Esnek yapıya sahip olmalarına rağmen dış etkenlere,darbelere karşı son derece dirençlidir. Kimyasala maddelere karşı olan dayanıklığı renk ve desenlerinde deformasyonlara neden olmaz. Pvc zemin döşemelerinde ürünlerin kullanım ömrünün çok uzun olması ciddi miktarda maddi kazanç sağlamaktadır.

Hastane Zemin Döşemede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hastane zemini döşeme sektörü artık kurumsal bir sektör haline gelmiştir. Bunda kurumsallaşmaya önem veren marka olmuş firmaların büyük katkısı vardır. Günümüzde artık hastane zemin döşeme işinde gerekli olan malzeme ve çeşitliliklerin standartları bellidir. Önemli olan kaplama işini yapacak firmanın işçilik ve ürün kalitesidir. İşinde uzman, marka firmalardan hizmet satın alındığı takdirde hiçbir sorun yaşanmaz. Önemli olan kayıtlı ve ehliyetli firma seçimidir.