Homojen Zemin Kaplama

 

Zemin kaplam ürünleri her geçen gün çeşitlenerek artmaktadır. Hem ürün çeşitliliği hem de ürün kalitesi açısından sektör her geçen yıl kendini yenileyerek bu gelişime ayak uydurmaktadır. Bu zorunluluk zemin kaplam sektörüne ayrı bir hareketlilik ve kurumsallaşma getirmiştir. Dünyada ve ülkede sektörü takip etmek ürün ve kaliteleri bakımında yenilenmek pazarcıda haraketli tutmuştur. Ülkemizde son yıllarda en başarılı sektörlerin başında zemin kaplama sektörü gelmektedir. Ülke ekonomisine artı değer sunan sektör kendi içinde  ciddi bir rekabet ortamı da doğurmuştur. Bunda en fazla tüketiciler faydalanmış her ürüne kolay ulaşabilmelerinin önü açılmıştır. 

Kamuya açık alanlar, okullar, hastaneler, işyerleri ve spor salonları artık zemin kaplama tercihlerini pvc zemin kaplama malzemeleri ile yapmaktadır. Kullanım kolaylıkları, uygun fiyatta olmaları ve kullanım ömürlerinin uzun olması sebebiyle her geçen gün talep artmaktadır. Sağlık açısından son derece faydalı oldukları da araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Pvc zemin kaplama ürünlerinde en fazla tercih edilen çeşidi homojen zemin kaplama türüdür. Homojen demek malzemenin her santiminde ürünün özelliğinin aynı olmasıdır diyebiliriz. Kalınlığı 2 mm olması sürtünmeler ve yıpranmalara karşı son derece dirençli olmasını sağlamıştır. Güçlendirilmiş üst zeminmi sayesinde çizilme ve fiziki bütünlüklerinin bozulmasının önüne geçilmiştir. Kalabalık alanlarda en çok tercih edilen homojen zemin kaplama türüdür. 

 

Homojen Zemin Kaplamanın Özellikleri?

 

Döşenen alana canlılık,parlaklık ve genişlik hissi verir. Uygulanması son derece kolaydır pvc yapıştırıcıları kullanılarak sabitlenir. Temizlik açısından son derece kolaylık sağlar. Su,nem ve yüksek ısılara karşı dayanıklıdır.Kimyasal ürünlere ve çevresel diğer etkenlere karşı çok işlevsel olması ürünü vazgeçilmez kılmıştır.

Parlak ve dayanıklı dış yüzel mekandaki ışığı artırmaktadır. Kullanım ömürleri son derece uzundur. Dış yüzeyleri kalın ve dayanıklıdır. Rulo halinde serilir ve yapıştırılır. Kaplama sonunda fazladan temizlik işçiliği çıkmaz. Son derece rahat temizlenir.

Antibakteriyel olması nedeniyle leke ve kir tutmaz. Sağlık kuruluşlarının en çok tercih ettiği ürün homojen zemin kaplama türüdür.

Homojen zemin kaplama diğer kaplama çeşitlerine göre daha uygun fiyat aralıklarında bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle her gelir grubundaki işletme ya da bireylerin kolayla yaptırabileceği bir fiyat aralığı vardır. 

Homojen zemin kaplama malzemesi oldukça geniş renk ve desenlere sahip olması modern dekoratif amaçlı tasarımlarda çok sık kullanılmasını sağlamıştır. 

Homojen zemin kaplama malzemelerinin kalınlığı dayanıklılığının artmasını sağlamıştır. diğer zemin kaplamalar 0.30 veya 0-80 mikron olurken homojen zemin kaplama türünde bu kalınlıklar 2 mm’ ye çıkmıştır. Ayrıca yüzey kısımları son derece dirençli hale getirilerek dış darbe ve çevresel yıpranmaların önüne geçmiştir. En kullanışlı kaplama malzemelerinin başında gelmektedir.

 

Homojen Zemin Kaplamalarının Kullanım Alanları

 

İnsan trafiğinin çok olduğu alanlarda en sık tercih edilen üründür.

Geniş mekanlarda gürültüyü, sesi emen ve temizlik açısından kolaylık sağlayan özelliğinden dolayı okullarda, hastanelerde, spor salonlarında ve kalabalık alanlarda kaplanmaktadır. Darbeleri emme özelliği sesi ve titreşimleri azalmasından dolayı kapalı spor salonların çok sık kullanılır. Hastanelerde ses izole özelliğinden dolayı tercih edilir.

Fiyat bakımından diğer kaplama malzemeleri ile arasında ciddi farklar vardır. Daha ekonomik bir fiyat aralığından yapılmaktadır.

Ürün çeşitliliği tercih sebebini artıran en önemli etkendir. Sayısız renk ve desenlerde ürün skalası vardır. Uygulama sırasında fazladan temizlik ve işçilik maliyetleri çıkarmaz. Yapıştırıcı ile sorunsuz uygulanır. Uygulam sonunda hemen kullanıma hazır hale gelmesi de zaman kaybının önüne geçer.

Her bütçeye uygun kolayca yaptırılabilecek bir fiyatı vardır.