Linolyum Zemin Kaplama

 

Linolyum, zemin kaplama sektörünün lokomotif ürünlerinden biridir. Büyük çoğunluğu organik ve doğal malzemelerden üretilir. Keten tohumu,odun tozu,mantar tozu,bezir yağı gibi organik malzemelerin işlenmesiyle üretilen üründür.

Elastiki yapısı nedeniyle her ne kadar pvc kaplama ürünlerine benzesede tamamen farklı bir yapı ihtiva eder. 

Linolyum zemin kaplama tamamen doğal ürünlerin işlenmesi ile üretildiği için sağlık açısından herhangi bir soruna neden olmaz. Bu özelliğinden dolayı sağlığı önceleyen kurumların birinci tercihi olmuştur. Özellikle hastane ve okulların  zemin kaplamaları çoğunlukla linolyum ile yapılmaktadır.

Ses emme özelliği ve titreşimleri absorbe etme özelliği ile gürültü kirliliğinin önüne geçmekte çok başarılı bir üründür.

Linolyum zemin kaplama doğal malzeme kaynaklı olduğundan iç mekanlarda da tercih edilmektedir. Her tarz dekoratif zevke uygun ürün çeşitliliği bulunmaktadır. 

Linolyum zemin kaplama yüzey yapısı bakımından diğer pvc malzemelerine göre daha gözeneklidir. Bu tamamen doğal malzeme özelliklerinin yansımasıdır. Bu özellik iç mekanların daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Gözenekli yüzeyi sayesinde alt rutubetlerinin önüne geçerek kötü kokuları ortadan kaldırır.

İç ortam nemi bu sayede buharlaşmaya sebep olmaz. Son derece sağlıklı ve kullanışlı bir malzeme olan linolyum zemin kaplama alanında kullanılan en başarılı ürünlerin arasında yer almaktadır.

 

Elastiki yapısı darbe titreşimlerinden doğan rahatsızlıkları önlemektedir. Ses yalıtımı sayesinde gürültü kirliliğini en aza indiren malzemelerin başından gelir.

Bu özellikleri insan nüfusunun ve trafiğinin çok olduğu ortamlarda tercih edilmesini sağlamıştır.

Hastanelerde yatan hasta kısımlarının dış mekan seslerinden ve titreşimlerinde rahatsız olmamaları için kullanılan bir sağlık kurumu malzemesidir diyebiliriz.Son derece işlevsel ve doğal bir malzeme olan linolyum artık her zemin alnında sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.

 

Doğal Yapısı Doğrudan Sağlıkla İlgilidir

 

Tamamen organik maddelerin karışımı ve işlenmesi ile üretildiği için doğal ortam hissi verir. Dış yüzeyinin gözenekli olması rutubetlenmeyi önler. Tamamen doğal bir his verir ortama. Bu yüzden iç mekanlarda da son derece kullanışlıdır.

Temizliği kolay bir malzemedir. Vakumlama ve ıslak kuru paspas ile temizliği yapılabilmektedir. Aşırı ıslak paspaslarla ve su ile temizlenmeden kaçınılmazsa kullanım ömürleri son derece uzundur.

Kapalı çocuk oyun alanlarında rahatlıkla kullanılan bir zemin kaplama ürünüdür.Alışveriş merkezlerinde, hastanelerde ve okullarda sık tercih edilmesi doğal oluşlarındandır.

Kapalı alanlardaki elektriklenme insanlarda baş ağrısı, stres ve yorgunluk yapar.Bu durum tamamen zeminin yapısından kaynaklanmaktadır. Bu sorunun önüne tamamen doğal ürünlerle döşenmiş bir kaplama malzemesi ile geçilebileceği anlaşılmıştır. Bu durum linolyumun tercih edilmesi,ni artırmıştır.

Sağlığa ve doğallığa önem veren insanların tercih ettiği en doğal kaplama ürünüdür.

 

Linolyum Zemin Kaplama Pahalı mıdır?

 

Linolyum zemin kaplama fiyat bakımından diğer zemin kaplama ürünlerinde çok farklı kulvarlarda yer almaz. Son derece makul seviyede fiyatları vardır. Fiyatlandırmalar kalınlıklarına göre değişmektedir. Uygulanması son derece kolay olduğu için işçilik maliyetleri çok düşüktür. Bu tüketicileri doğrudan etkileyen bir avantajdır. Kaplama işi bittikten kısa süre sonra kullanıma hazır hale gelen bir üründür. Diğer pvc kaplama ürünleri ile aralarında ciddi fiyat farkları yoktur. Pazarda marka olmuş ürün ve firmalar seçildiği takdirde çok makul fiyatlarda kolayca yaptırılabilir.

Linolyum zemin kaplama son yıllarda tüm dünyada trend olan doğala dönüş, doğal malzemelere dönüş yöneliminden olumlu yönden etkilenmiştir. Her geçen gün üretimi katlanarak artmaktadır. Doğal malzemelerden oluşan dekoratif alanlarda kullanılan en önemli malzeme durumuna gelmiştir. Kullanım rahatlığı ve konforu göz önüne alınırsa fiyatlandırmaları çok makul seviyelerdedir.