Okul Pvc Zemin Kaplama

Zemin kaplama sektöründe, her geçen yıl ürün çeşitlilikleri artarak değişik stil ve tarzlar ortaya çıkmaktadır. Tıpkı moda sektörünün her yıl kendini yenilemesi gibi zemin kaplama sektöründe her yıl kendini yenilemektedir. Bu gelişim, sektörün çok hareketli olduğunu göstermektedir. Zemin kaplama sektörünü inşaat sektörünün bir alt dalı olarak tanımlayabiliriz. İnşaata paralel bir gelişim göstermektedir. Aynı zamanda dekorasyon sektörünün de lokomotif alanlarından biri haline gelmiştir. Her kurum ve kuruluşta olduğu gibi, okul pvc zemin kaplama için üretilen ürün çeşitleri de her geçen yıl artmaktadır. Okul pvc zemin kaplama,her kurumda olduğu gibi kendine has standartları olan bir alandır. Okul içi ve okul dışı kaplamalar birbirinden tamamen farklı karakterdeki ürünlerle kaplanmaktadır. Okul pvc zemin kaplama, kapalı alanlarda daha çok yüzeyi parlak,kaydırmaz ve süspansiyonel özelliği dediğimiz geri itmesi olan esnek malzemelerden yapılmaktadır. Okul koridorları,sınıflar ve oyun parkları değişik renk ve desenlerde yapılır. Mekanın ışık alma kapasitesine göre renk seçimleri yapılır. Okul pvc zemin kaplama, koridorlara ve sınıflara iç mekan pvc kaplama ürünleri döşenirken,açık alanlara,oyun parklarına geçirgen esnek ve poliüretan gravüllerin birbirine yapıştırılması ile geçirgenlik sağlayan ürünler döşenir. Temel amaç,mekanın ihtiyaçlarına göre gereken malzemeleri kullanarak maksimum verim elde etmektir. Pvc bazlı kaplama malzemeleri son derece kullanışlı ve uzun ömürlü malzemelerdir. Doğal kaplama ürünleri yapısı gereği sert malzemelerdir. Yoğun insan nüfusunun olduğu alanlarda kaymaya bağlı kazalara yol açabilirler. Pvc kaplama malzemeleri daha elastike bir yapısı vardır. Parlak yüzeye sahip olmasına rağmen kaydırmazlık özelliğinin olması vazgeçilmez bir ürün haline gelmesini sağlamıştır. Okul pvc zemin kaplama yapılırken,öğrencilere rahat ve konforlu bir alan sağlamak amaçlanmaktadır. 

Açık Alanlarda Zemin Kaplamalar ve Avantajları

Okul pvc zemin kaplama, kapalı alanlarda birçok avantaj sağlamaktadır. Temizliğinin kolay olması,kir ve leke tutmama özelliği hijyenik bir ortam sağlar. Darbelere karşı son derece dayanıklı olan pvc yer kaplamaları,uzun yıllar kullanımlarda dahi renk,desen ve yüzey parlaklığında herhangi bir deformasyon meydana gelmez. Suya,neme,rutubete dayanıklı olması özellikle kapalı alanlarda kötü kokuların oluşmasının önüne geçer. Pvc ile kaplanan kurumların temizlik maliyetlerinde büyük oranda düşüşlerin meydana geldiği tespit edilmektedir. Parlak yüzeyi kirleri ve lekeleri iç kısımlara taşımaz ve yüzeyde hapseder. Bu özelliği temizlik ürünlerinin daha az kullanılması sağlamaktadır. Büyük ve kalabalık kurumlarda temizlik maliyetleri büyük bir gider grubunu teşkil eder. Doğal kaplama malzmeleri ile kaplanan alanlardaki maliyet düşüşleri pvc kaplamalara göre daha azdır. Kurumların pvc zemin kaplamaları tercih etmelerinin en büyük sebebi yukarıda saydığımız özellikleridir. 

Kalabalık mekanlarda ses ve titreşim emme özelliğinden dolayı gürültü kirliliğini en aza indirdiği görülmektedir. Okullar ve hastaneler için çok önemli bir konudur. Okullarda gürültü kirliliği öğrencilerin konforunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Kurumlara bu ve buna benzer birçok avantaj sağlamasından dolayı pvc zemin kaplamalar tercih edilmektedir. 

Okullarda kapalı alanlar kadar açık alanlar da çok önemlidir. Çocukların oyun oynadıkları,ders dışı vakit geçirdikleri okul bahçeleri ve oyun parklarına zemin kaplama yapılırken,geçirgen,esnek ve renkli malzemeler tercih edilir. Yağışlarda su birikintilerine sebep olmaması ve üzerinde rahat aktiviteler yapılması için özel üretilmiş zemin kaplama ürünleri kullanılır. Poliüretan parçacıklarının birbirine yapıştırılarak geçirgenlik sağlandığı kaplamalar kullanılır.

Okul Pvc Yer Döşemesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Okul pvc zemin kaplama yaptırmadan önce kesinlikle uzman bir firma ile fizibilite çalışması yapılmalıdır. Hangi mekanlara hangi ürünlerin kullanıldığı,renk ve desen seçimleri gibi konularda kurumsal bir zemin kaplama firmasından fikir alınmalıdır. Hizmet satın alırken kesinlikle kurumsal ve marka firmalardan hizmet satın alınmalıdır. Kayıt dışı çalışan firmalardan alınan hizmet her zaman  sorunlara ve maddi kayıplara neden olduğu gerçeği göz önünde tutularak karar verilmelidir.