Okul Yer Döşemeleri

 

Okul yer döşemeleri kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Sınıf ve koridorlar iç alan, bahçe ve oyun alanları da dış alan olarak ikiye ayrılır. Koridor ve sınıflar genellikle okulun tercihlerine göre belirlenir. Önceleri tamamen seramik tercih edilirken son yıllarda pvc,epoksi gibi ürünler tercih edilmektedir. Pvc ve epoksi kullanım ve temizleme kolaylığı açısından son yıllarda en fazla tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Parlak,şık ve modern bir görünüm sağlayan bu ürünler son derece dayanıklı olduğu için kullanım ömürleri de uzundur. Aynı zamanda kaygan olmadıkları için okullarda ve kalabalık alanlarda kayarak meydana gelen kazaların önüne geçmektedir. Bu açıdan okullarda çok sık kullanılır. Sınıf ve koridor zeminleri çoğunlukla bu ürünler ile döşenmektedir. Oyun alanları ve bahçeler açık alanda oldukları için tamamen farklı malzemelerden kaplanır.Su geçirgenliği olan güneş ışınlarına ve çevresel etkenlere karşı son derece dayanıklı kauçuk parçalarından üretilen ürünler kullanılmaktadır. 

İç mekanlara döşenen malzemelerde renk çeşitlilikleri son derece geniştir. Üç boyutlu desenler parlak ve şık görüntü sağlarken temizlik konusunda da son derece fazla avantajlar sağlamaktadır. Okullarda öğrenci yaş gruplarına göre değişiklik gösteren renk çeşitliliğinin olması bu malzemelerin çok tercih edilmesini sağlamıştır. Kir ve leke tutmama özellikleri sayesinde kolayca temizlenebilir olması son derece önemlidir. Antibakteriyel malzemeden üretilmesinden dolayı sağlık ve hijyen açısında da diğer ürünlere göre daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır.

Okul yer döşemeleri esnek malzemeden üretilir. Özellikle oyun alanlarıda kullanılan malzemeler yaralanmalarının ciddi ölçüde önüne geçmiştir. Beton zemin okullarda sakatlığa varan kazalara neden olmaktadır. Esnek malzeme tüm sakatlanmaların önüne geçmek için tasarlanmıştır. Her türlü kaza ve yaralanma ihtimalleri göz önüne alınarak üretilen yumuşak ve dayanıklı malzemeler okullarda ve okul oyun alanlarında kullanılmaktadır. Gerek iç mekan döşemelerinde gerekse dış mekan ortak alanlarında uygulanan döşemeler öncelikle çocukların sağlığı düşünülerek üretilmiştir.

Okul yer döşemeleri diğer yer döşemeleri,ne göre daha yumuşak malzemeden üretilmektedir. Yapılan ar-ge çalışmalarında artık okullarda ve parklarda döşenecek malzemelerin esneklik katsayıları bilimsel olarak hesaplanarak üretimi yapılmaktadır. Yumuşaklık,esneklik ve geri itme katsayıları doğru hesaplandığı takdirde düşme ve kaza anında yaralanmalar minimum düzeylere inmektedir. Bu araştırmalar ışığında okul zemin döşemelerinde bu teknik hesaplamalara uygun ürünler kullanılmalıdır. Bu üretim standartlarına uygun malzemeler sadece kurumsal marka firmalarında sağlıklı şekilde yapılmaktadır. Doğru hesaplanmış ve uzman bir işçilik ile döşenen zemin uzun yıllar sorun çıkarmadan kullanılabilmektedir. Bu yüzden hu hizmetler kurumsallaşmayı başarmış işinden uzman marka firmalardan satın alınmalıdır. 

Esneklik katsayısı düşük,geri itme özelliği olmayan ürünler piyasada bolca bulunmaktadır. Bu ürünler ile döşenen zeminlerde istenilen verim kesinlikle alınamaz. Bu yüzden firma  seçiminde son derecede titiz davranılmalıdır. Sonuçta çocukların sağlığı her şeyin önünde olduğu gerçeği unutulmamalıdır. 

Epoksi ve pvc yer döşemeleri çocukların yaş gruplarına göre çok renkli alternatifler sunan dayanıklı ürünlerdir. Ürünlerde renk çeşitliliğinin olması okullara renkli bir görüntü ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda temizliğinin kolay olması ürün kalitesinin aynı sıra fazladan bir avantaj sunmaktadır. 

Okul yöneticileri zemin kaplama işlerinde firma seçimi yaparken yukarıda saydığımız ürün standartlarını dikkate almalı ve sektörde marka olmuş kurumsal firmalardan teklif almaları son derece önemlidir. İç ve dış mekan zemin kaplama işlerinde bri kaç ciddi firmadan teklif alarak hizmet satın almaları maddi ve manevi kayıplarının önüne geçecektir. 

Kaliteli hizmetin kurumsallaşmış marka firmalardan satın alınabileceği gerçeği göz önünde tutulmalıdır.