Parke, çeşitli ortamlarda oldukça şık ve dayanıklı bir yer zemini oluşturmak için; yapılacak oldukça güzel bir seçimdir. Parke kaplama, göz alıcı görünümü ve muadillerine nispeten, sağladığı bakım kolaylığıyla popülerlik kazanmıştır. Ev ve ofis ortamlarında tercih edilen bir zemin kaplama çözümüdür. Evlerde parke zeminler halıya nazaran, temizliği daha kolay daha az bakım bir zemin ürünüdür.

 

            Hayvan kılları ve diğer kıllar halıya oranla parke zeminlerden daha kolay çıkarılabilmektedir. Elbette evlerde parke ile beraber halı kullanımı da mevcuttur. Geleneksel kullanımda halı zemini komple kaplamak için kullanılmaktaydı. Parke kaplama çözümleri ile halı, evlerde bir zemin kaplamadan ziyade, yalnızca dekorasyona uyumlu olarak seçilen bir aksesuar olmaya başlamıştır. Bu nedenle de evlerde halı kullanımında ortalama metrekare miktarları azalmıştır.

 

            Ofis kullanımında ise parke kaplama, tarza ve şıklığa önem veren işletmelerin tercihi olmaktadır. Bunun yanı sıra ofisler gibi çok sayıda insanın kullandığı alanlarda, zemin temizliği önemli bir gündemdir. Parke kaplama ile ofis ortamlarında kolayca zemin temizliği yapılabilmektedir. Belirli periyotlar ile yapılacak özel zemin uygulamaları ile de parke yüzeyi ilk günkü parlaklığını koruyabilmektedir. Böylelikle işletmelere uzun vadeli kullanım şansı sunmaktadır.