Yer döşemelerinin pratik olanları rulo şeklinde satılan modellerdir. Genellikle tamamında sadece ruloyu yere sermek yeterlidir. Ama kıvrımlı olan mekanlarda, kolon ya da kapı eşiklerini keserek uygun görünüm verilir. Pvc rulo yer döşemeleri mekanların boyutları hesaplanarak satın alınır. Genelde yer muşambalar, mineflolar pvc rulo yer döşemeleri arasında yer alan ürünlerdir.

 

            Sert flor keçe tabana sahip yer döşemeleri de ayrıca pvc rulo yer döşemeleri grubuna girer. Ürünler mağazalarda birer döner mekanizmaya sarılmış görünümde satılır. İstenen ürünün metresi kadar ürün açılarak rulo şeklinde sarılmış olan kısımdan ayrılır ve yine rulo olarak muhafaza edilir. Pvc rulo yer döşemeleri sağlam ürünlerdir ancak kağıt gibi katlamak bu ürünlerin görünümüne zarar verir.

 

            Yere serildiklerinde katlanılmış kısımlar diğer kısımlara göre daha yukarıda durur ve yürüme sırasında aksama ya da kaymalara neden olabilir. Bu nedenle bu ürünleri doğru bir şekilde muhafaza etmenin en güzel yolu ürünü birbiri üzerine sarmak, yani rulo yapmaktır. Para görünümlü pvc taban ve mantar taban kaplama da rulo şeklinde satılan ürünler arasında yer alır.