Pvc Yer Döşemesi

Zemin kaplam sektörü, ülkemizin en hızlı gelişen sektörlerinin başında gelmektedir. Bu hızlı gelişim,pvc yer döşeme malzemelerinin çeşitlenerek zenginleşmesinde dolayıdır. Aynı zamanda pvc yer döşeme,diğer kaplama malzemelerine göre daha kullanışlı ve dayanıklı olmasıdır. Günümüzde artık pvc yer döşemesi her mekanda rahatlıkla kullanılmaktadır. Pvc yer döşemesi son derece kullanışlı ve uzun ömürlü ürünlerden yapılmaktadır. Döşenen mekana farklı bir genişlik ve derinlik kazandırır. Maliyet olarak doğal kaplama malzemelerinde daha uygun düzeyde olması müşteri tercihlerini etkilemektedir. Parlak yüzeyi son derece dayanıklı olup uzun yıllar kullanımında sonrada ilk günkü gibi canlılığını korumaktadır. Pvc yer döşemesi ürün skalası bakımdan doğal kaplama ürünlerine göre daha zengindir. Bu özellik pvc yer döşemesi ürünlerinin dekorasyon sektöründe de kullanılmasını sağlamıştır. Doğal kaplama malzemelerini birebir taklit etme özelliği her alandaki mekanların ihtiyaçlarına rahat cevap vermesini sağlamıştır. Bir ahşap deseninde, doğal kaplama ürünlerinde belli renk ve desenler varken, pvc yer döşemesi ürünlerinde bu seçenek sınırsızdır. Her renk ve desende üretme kabiliyeti sektöre her yıl kendini yenileyerek girmesini sağlamıştır. Her yılın trendi olan renk ve desenleri ile artık evlerde de rahatlıkla kullanılmaktadır. Sağlık açısından hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Hatta kir ve leke tutmaması özelliğinden dolayı özellikle tercih edilmektedir. Hastanelerin en çok tercih ettiği pvc yer döşemesi ürünleridir. Antibakteriyel olması hastane mikrop ve enfeksiyonlarının önüne geçmektedir. Okullarda ve hastanelerde hijyen son derece önemlidir. Bu yüzden pvc yer döşemesi ürünleri en çok bu kurumlarda kullanılmaktadır. 

Pvc Yer Döşemelerinin Avantajları

Pvc yer döşemelerinin en büyük avantajı fiyat uygunluğudur diyebiliriz. Doğal kaplama ürünlerine göre daha ulaşılabilir düzeyde bir fiyatlandırması vardır. Kullanım açısından çok fazla avantaj sağlamaktadır. Özellikle toz,kir ve leke tutmayan parlak yüzeylerinin kolay temizlenmesi, kurumlardaki temizlik maliyetlerini ciddi seviyelerde düşürdüğü görülmektedir. Bu aynı zamanda mekanın hijyenik kalmasını da sağlamaktadır. Pvc yer döşemesi mekanlara modern,şık ve estetik bir görünüm sağlamaktadır. Kalabalık kapalı alanlarda özellikle ses ve titreşim tutma özelliğinden dolayı gürültü kirliliğini önleyen en işlevsel kapladır. Kapalı spor salonlarında,metrolarda,havaalanlarında yani insan nüfusunun yoğun olduğu alanlarda birçok avantaj sağlar. Darbelere ve çevresel etkenlere karşı son derece dayanıklı olması ürünün uzun yıllar kullanımını sağlar. Buda amortismana büyük katkı sağlar. Parlak yüzeyli olmasına rağmen kaydırmazlık özelliği son derece iyidir. Kaymalara bağlı yaşanan kazalarda sakatlanmaların önüne geçer. Suya,neme ve rutubete dayanıklı olması kapalı alanlarda kötü kokuları önler. 

Yıllar içinde ağır darbelere maruz kaldığında, bölgesel tamiratları son derece kolay ve ekonomiktir. Bu özelliği ile kendisini diğer doğal kaplama malzemelerinden tamamen ayırır. Doğal kaplama malzemelerinde bölgesel tamiratlar son derece zordur. Renk ve desen kesinlikle tutturulamaz;bu da kaplama yapılmış alanda farklılıklar ortaya çıkmasına neden olur.

Pvc’ ler petrokimya ürünleridir. Son yüzyılda her alanda kendini göstermektedir. İnşaat sektörünün vazgeçilmez malzemesidir. Elektrik,su,kapla ve diğer birçok alanda hep plastik bazlı pvc ürünleri kullanılmaktadır. geri dönüşüme en elverişli malzeme olması ekonomiye artı değer kazandırmaktadır.Zemin ve duvar döşemelerin son derece işlevsel olması bakımından tercih edilmektedir.

Zemin Kaplama Sektörünün Hacmi 

Son yıllarda yapılan tüm inşaatlarda kaplama alanlarının çoğu pvc ile yapılmaktadır. İnşaat sektöründe en fazla kullanılan malzemelerdir. Her geçen yıl ekonomik hacmini artırarak büyüyen sektör inşaatın lokomotif sektörleri arasında yer almıştır. Ülke ekonomisine de büyük oranda katma değer sağlamaktadır. kurumsal firmaların en fazla yer aldığı sektörlerin başında gelmektedir.