Pvc Yer Döşemesi Nedir?

Plastik polimer bazlı, polivinil klorür maddesine kısaca Pvc diyoruz. dünyada en çok kullanılan sentetik plastik malzemesidir. Bütün üretim sahalarının hemen hemen hepsinde kullanılmaktadır. Dünyada en çok polietilen üretilmektedir. Polietilenden sonra petro kimya sanayinde en fazla üretilen malzeme pvc’ dir. Plastik malzemeler son derece dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerin en başında gelmektedir. İnşaat sektöründen,gıda sektörüne kadar her alanda kullanılır. Gıda ambalajı dahil her alanda kendini gösteren malzemedir.

Pvc yer döşemesi nedir? sorusunu yukarıdaki açıklamaların ışığında cevaplarsak; pvc yer döşemesi plastik bazlı zemin kaplamalarında kullanılmak için şekillendirilmiş ince plaklar halinde üretilen bir kaplama ürünüdür diyebiliriz. Kaplanacak mekanın karakteristik yapısına göre farklı üretim çeşitleri vardır. Açık alanlara döşenecek zemin kaplama ürünü ile kapalı alanlara döşenen malzeme aynı değildir. Açık alanlarda geçirgenlik çok önemlidir. Kapalı alanlarda ise kullanım amaçları çok önemlidir. Çünkü kullanım amacına göre değişik malzemeler uygulanır. Kapalı spor salonlarına farklı malzemeler uygulanır. Aynı şekilde insan yoğunluğunun çok olduğu yerlerde ise amaca uygun malzemeler üretilir. Pvc yer döşemesi nedir? denirken aslında uygulanacak alana dahil edilerek bu soru sorulmalıdır. Kapalı alanlara uygulanacak pvc yer döşemesi nedir? sorusu ile ,açık alanlara uygulanacak pvc yer döşemesi nedir? sorusunu cevapları çok farklıdır.

Kullanım amaçlarına göre değişen ürün çeşitliliği her kurum ve kuruluş içinde değişir. Metro istasyonlarında pvc yer döşemesi nedir? sorusu çok daha geniş cevaplar içerir. Metro istasyonlarında ya da havaalanlarında insan trafiğinin daha fazla olmasından dolayı heterojen pvc ğrğnleri kullanılırken, çocuk oyun alanlarında kullanılan malzeme daha değişiktir.

Pvc yer döşeme sadece kapalı alanlar için uygulanmaz. açık alanlarda spor sahaların her türlüsünde rahatlıkla uygulanabilir ve son derece kullanışlı ürünlerdir . yürüyüş yollarında,bisiklet yollarında ve gezinti alanlarının hepsinde pvc yer döşemeleri kullanılmaktadır. 

Pvc Yer Döşemesinin Avantajları Nelerdir?

Pvc yer döşemesi  çevresel etkenlere karşı son derece dayanıklı bir malzemedir. Isıya,suya,neme ve rutubete dayanıklı olduğu gibi darbelere ve fiziki etkenlere karşı da çok dirençlidir. Bundan dolayı kullanım ömürleri çok uzundur. Leke ve kir tutmama özelliği özellikle temizlik maliyetlerini ciddi boyutlarda düşürmektedir. Yıpranma ve deformasyonlarda bölgesel yenilenme çok kolaydır ve masrafsızdır. Uzun yıllar kullanıldığında dahi renk,desen ve yüzey parlaklığından bir bozulma olmaz.

Pvc yer döşemesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kaliteli bir iş ve işçilik için öncelikle işinde uzman ve kurumsal firmalardan teklif alınmalıdır. Hizmet satın alınacak firmaya ,mekanın kullanım amaçları eksiksiz anlatılmalıdır. Tüm bu süreçlerden sonra firmanın tavsiyeleri dikkate alınarak karar verilmelidir. Kayıt dışı çalışan korsan firmalardan hizmet satın almak her zaman zararla sonuçlanayacağı gerçeği gözden kaçırmamalıdır. Ucuz fiyat tuzağına düşmeden marka olmuş ciddi firmalardan hizmet satın alınmalıdır. 

Dekorasyon amaçlı kaplamalara en uygun malzemeler pvc ürünleridir. Ürün zenginliğinin çok fazla olmasından dolayı sayısız alternatifler sunulabilmektedir. dekoratif alanlarında pvc ürünleri son derece sık tercih edilmektedir. Doğal kaplama malzemelerini taklit yeteneği dekorasyon sektörünün en vazgeçilmez malzemesi haline getirmiştir.

Pvc Yer Döşemesi Pahalı mıdır?

Pvc yer döşeme malzemeleri diğer doğal kaplama ürünleri göz önüne alınarak kıyaslama yapılırsa son derece uygun ve ekonomik düzeydedir diyebilir. Her bütçeye uygun kurum ve kuruluşların kolayca yaptırabileceği fiyat aralıklarındadır