Pvc Zemin Kaplama Ürünleri

Zemin kaplama sektörü, her ne kadar inşaat sektörünün alt dalı gibi görülse de son yıllarda gösterdiği gelişme ve büyüme ile artık ayrı bir sektör olarak adlandırılmaktadır. Pvc zemin kaplama ürünleri bu gelişime paralel olarak zenginleşmiş ve çeşitlilik göstermiştir. Sektör çok mobil hale gelmiş ve her yıl değişen trendlere göre ürünler üretilmeye başlanmıştır. Pvc zemin kaplama ürünleri çok zengin bir ürün skalasına sahip olmasından dolayı dekorasyon sektörüne de katkı sağlamaya başlamıştır. 

Pvc zemin kaplama ürünleri,zemin kaplama çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Açık alanlardaki zemin kaplama ürünleri ile kapalı alanlardaki zemin kaplama ürünleri değişiktir. Açık alan parklarında,yürüyüş yollarında,bisiklet yollarında ve çocuk oyun parklarında uygulanan ürün çeşiti ile kapalı alanlarda yapılan kaplamalar çok farklıdır. Açık alanlarda su emme özellikleri ve parçalı poliüretan malzemelerin yapıştırılması ile kat kat döşenirken, kapalı alanlarda bu tamamen zıt karakterli malzemeler ile yapılmaktadır. Açık alanlarda su emme özelliği avantaj iken kapalı alanlarda bu dezavantajdır. Pvc zemin kaplama ürünleri çevresel etkenlere karşı son derece dayanıklı ürünlerdir. Kimyasallara karşı dayanıklılığı bu ürünleri vazgeçilmez kılmıştır. Kullanım ömürleri zon derece uzundur. Bu özellik maliyetleri düşürmek için büyük avantajlar sağlar. Pvc zemin kaplama ürünleri kaplama çeşitlerine göre çeşitlilik gösterse de ana malzeme pvc dir. Bu yüzden çeşitlilik kaplanacak mekanın kullanım amacına göre değişir. 

Pvc zemin kaplama ürünlerini kendi içinde belli gruplara ayrılmıştır. 

Akrilik zemin kaplama, daha parlak ve şık bir görünüme ihtiyaç duyan mekanlara en uygun kaplama türüdür. Mdf levhalarının beraber işlenmesi ile sağlam ve dayanıklı bir levha elde edilir.

Akustik zemin kaplama,kapalı kalabalık alanlarda birinci öncelik gürültü kirliliklerinin önüne geçmek olduğu için bu ürünler değişik kimyasal işlemlerden geçerek ses ve darbe emme özelliği kazanmıştır.

Heterojen zemin kaplama, heterojen zemin kaplamalarda iki kat olarak işlem gören kaplama ürünleri dayanıklılığı artırmak için işleme tabi tutulurlar.

Homojen kaplama ürünleri ise tek bir yapı özelliği ile üretilmektedir. Dayanıklılık açısından son derece verimlidir. Parlak yüzeyi sayesinde modern ve şık ortam oluşturur. 

Pvc Zemin Kaplama Ürünlerinin Avantajları

Kaplama sektöründe en fazla tercih edilen kaplama çeşitleri pvc zemin kaplama ürünleri olmuştur diyebiliriz. Kullanım rahatlığı,gösterişli ve modern görüntüsü ile en fazla kullanılan ürünlerdir. Doğal kaplama malzemelerine göre daha dayanıklı ve daha avantajlıdır. Dar mekanlarda uygulandığı zaman daha geniş ve fazladan derinlik hissi yaratarak mekanı genişletir. Aynı zamanda kullanım rahatlıkları açısından çok tercih edilir. Temizliği son derece kolaydır. parlak yüzeyi sayesinde kir ve leke tutmaz. Bu özellikle temizlik maliyetlerinde ciddi tasarruflara neden olur. Suya,neme ve çevresel etkenlere karşı dayanıklı olması ürünün ömrünü uzatır. Ses ve darbe emme özelliğinden dolayı kalabalık kapalı mekanların vazgeçilmez ürünü halini almıştır. Yankılanmayı önleyerek gürültü kirliliğinin önüne geçen en işlevsel üründür. 

Pvc ile Doğal Kaplama Malzemelerinin Kıyaslanması

Pvc zemin kaplama ürünleri başlangıçta mermer,granit,ahşap,taş ve diğer doğal kaplama malzemelerini taklit için üretilmiştir. Daha sonraki yıllarda kullanım rahatlığı ve müşteri memnuniyeti sonucunda hızla kullanımı artmıştır. Doğal kaplama malzemeleri sınırlı bulunduğu için pvc malzemelerine göre daha maliyetlidir. Ayrıca işçilik bakımından doğal kaplamalar daha fazla emek ve finans harcanmasını gerektirir. Tamir ve tadilatları zor ve maliyetlidir. Bu yüzden pvc zemin kaplama ürünleri daha fazla tercih edilmektedir. Ürün zenginliğinin  her geçen yıl artması dekoratif alanlarda da kullanımını sağlamıştır. Bu yüzden son yıllarda yapılan zemin kaplama işlerinin yarıdan fazlası pvc zemin kaplama ürünleri ile yapılmaktadır.