Spor Salonu Yer Döşeme

 

Günümüzde artık her mekan için kabul görmüş zemin kaplama standartları vardır. Okullar,hastaneler,spor salonları,istasyonlar,açık alan yürüyüş ve bisiklet yollarının tüm dünyada kabul görmüş belirli standartları ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı mekanların kullanım amaçlarına göre belirli zemin kaplamalarının da ölçüleri yaklaşık olarak belirlenmiştir. Bu tüketicilere büyük oranda tercih kolaylığı sağlamıştır. Firmalar sadece kurumsal mekanlarda renk ve desenlerde tüketiciler tavsiyelerini sunmaktadır. Spor salonu yer döşeme işinde de genel kabul görmüş standartlar uygulanmaktadır. Bu yüzden sadece renk ve desen gibi ayrıntılar değişmektedir.

 

Spor Salonu Yer Döşeme Malzemelerinin Özellikleri Nelerdir?

 

Spor salonu yer döşeme malzemeleri tamamen sporcuların ihtiyacına göre üretilmiştir. Esnek,kaydırmaz,süspansiyonel özellikli,suya ve neme dayanıklı,darbe ve ses emme özellikli pvc kaplama ürünlerinden üretilmektedir. Bütün dünyada spor salonu yer döşeme malzemeleri aynıdır. 

Süspansiyonel yani geri itme özelliğinden dolayı sporcu sakatlanmasını asgari düzeylerde tutar. parlak yüzeye sahip olmasına rağmen kaydırmazlık özelliği mevcuttur. Aynı zamanda kapalı alanlarda ses ve darbe absorbe ettiği için gürültü kirliliğinin önüne geçer. Bütün bu özelliklerinden dolayı tüm dünyada en çok uygulanan kaplama türü pvc zemin kaplamadır. 

Pvc, spor salonu yer döşeme alanında en işlevsel malzeme olmasını daha farklı nedenleri de vardır. Kir ve leke tutmama özelliğinden dolayı temizliği çok kolaydır. Hijyenik bir ortam sağlar ve temizlik maliyetlerini ciddi  oranda düşürür. Çevresel etkenlere karşı son derece dayanıklıdır. Kullanım ömürleri çok uzundur. Bölgesel yıpranmalarında fazla işçilik gerektirmeden kolayca bölgesel onarım yapılabilir. Çok zengin renk ve desen çeşitliliklerinin olması her mekana canlılık katar. Döşenen alanlara fazladan derinlik ve genişlik katması tercihleri etkileyen en önemli özelliklerindendir. Pvc zemin kaplamalar tozlanmayı önleyen ve temizliği en kolay kaplama türü olduğundan spor aktiviteleri yapılırken yerden toz kaldırmaz. Bu da sağlıklı bir ortamda spor yapılmasını sağlar. kapalı spor salonlarında,rutubet ve ter kokuları genellikle zemin kaynaklıdır. Pvc kaplamalar, neme ve rutubete dayanıklı olduğunda rahatsız edici kokular ortaya çıkarmaz. Yüksek ısılara karşı son derece dayanıklıdır. Yangın anında ortama zehirli gaz salınımı olmaz. Yangın esnasında işlevselliğini uzun süre koruyan özelliği vardır.

Pvc, spor salonu yer döşeme alanlarında özellikle çocuk salonlarında zengin ürün skalasıyla çok renkli mekanlar oluşturur.

Spor salonu yer döşeme işinde doğal malzemeler pek kullanılmaz. Doğal malzemeler yapısı gereği çok sert malzemeler olduğu için spor salonlarına uygulanmaz.  Pvc zemin kaplama malzemeleri doğal kaplama ürünlerine birebir benzerlik teşkil ettiği için doğal ürünlerin tüm renklerini verebilmektedir.

Günümüzde spor salonlarının hemen hemen hepsinde esnek ve parlak yüzeyi,dayanıklı pvc zemin kaplama ürünleri kullanılmaktadır. Maliyet bakımından diğer ürünlere göre daha makul seviyelerde olması artık her mekanda uygulanmasını sağlamıştır. 

Spor Salonu Yer Döşemelerinde Dikkat edilmesi Gereken Ayrıntılar

Spor salonu yer döşeme işi yaparken kesinlikle standartlara uymak gerekir. Aksi  takdirde salonlarda istenilen verim alınamaz. İdeal spor salonlarının tüm dünyada kabul görmüş kuralları vardır. Kısa bir araştırmayla ideal uygulama öğrenildikten sonra kaplama işi yaptırılmalıdır. Firma seçimi son derece hayati önem arz eder. Zemin kaplama sektöründe tecrübesi olan firmalardan hizmet satın alınması gerekir. Kurumsal ve marka olmuş firmalardan satın alınan hizmetler herzaman garantili olmaktadır. Firma seçiminde yapılan hata tüm emekleri boşa çıkarabilmektedir. 

spor salonları sağlıkla doğrudan ilgili yerlerdir. Bu yüzden sağlık için spor yapılan yerlerde sağlıklı zemin kaplamalar, ehliyetli firmalar tarafından yapılmalıdır.