Spor Salonu Zemin Kaplama

Spor salonu zemin kaplama sektörü çok profesyonel bir alandır. Her spor dalının kendine özgü ideal zemin türleri vardır. Spor salonu zemin kaplama yapılırken, o spor dalının ihtiyaç duyduğu esneklik,kalınlık,kaydırmazlık ve renk gibi özelliklere dikkat edilir. Spor dallarının hangi zemin alanlarında daha işlevsel olduğu artık günümüzde bilimsel verilerle ortaya çıkmaktadır. Bu bilimsel verilerin ışığında zemin kaplama sektörü ihtiyaç duyulan malzemeleri üreterek sorunsuz zemin kaplama sahaları meydana getirmektedir. Spor salonu zemin kaplama kendi arasında değişiklik arz eder. Açık spor salonları ile kapalı spor salonlarına uygulanan zemin kaplama ürünleri tamamen birbirinden farklıdır. Kapalı spor salonu zemin kaplama alanında genellikle pvc bazlı kaplama türleri kullanılmaktadır. Bu tercihlerin nedeni, pvc bazlı zemin kaplama ürünlerinin düşmelere bağlı sakatlanmaları en az düzeye indirmesidir.

Spor Salonlarında Süspansiyonel Özelliğin Faydaları

Spor salonu zemin kaplama malzemelerinin çoğunda geri itme dediğimiz süspansiyonel özelliği vardır. Bu özellik sayesinde sporcuların aktivitelerini yaparken daha az enerji tüketmesini sağlarken aynı zamanda düşmelere bağlı sakatlanmalarını önlenmesini sağlar. Pvc zemin kaplama ürünleri bu açıdan spor sahalarda en verimli zemin kaplama türüdür diyebiliriz. Kapalı basketbol,voleybol,hentbol gibi geniş spor sahalarında kullanılan zemin kaplama malzemelerinin tamamı süspansiyonel özelliği olan ürünlerdir. Daha küçük spor salonlarında ihtiyaca göre ya da tercihlere göre zemin kaplama işleri yapılmaktadır. 

Günümüzde artık spor artık bilim haline gelmiştir. Spor bilimi dediğimiz araştırma sahaları mevcuttur. Bu araştırmalar neticesinde, artık hangi spor dalının nasıl bir zemine ihtiyaç gördüğü bilimsel verilerle ortaya konmaktadır. Bu verilerde ortaya çıkan sonuç;hiçbir spor dalının zemini, doğal kaplama, yani çok sert malzemelerden yapılmayacağı fikri ortaya çıkmıştır. Sert zeminlerde büyük sakatlıklar meydana gelmektedir. Spor salonu zemin kaplama malzemelerinin esnek,geri itme yani süspansiyonel özelliği olan malzemelerden seçilmesi standart olarak ortaya konulmuştur. Aynı zamanda terleme ve ıslaklık durumlarında kaydırmazlık özelliği bulunmalıdır. Bütün bu verilerin ışığında spor salonu zemin kaplama alanında en elverişli malzeme olarak pvc zemin kaplamaların olduğu kabul edilmiştir. 

Fitness salonlarında, vücut geliştirme salonlarında,çocuk spor salonlarında kaplama malzemesinin esnekliği ve süspansiyonel özelliğine son derece dikkat edilmelidir. Ağırlık çalışmalarının yapıldığı salonlarda hem kaplamanın dayanıklılığı hem de esnekliği çok önemlidir. Esnek olmayan sert bir zeminde, ağırlık sert şekilde yere düştüğünde sıçrama ihtimali çok yüksektir. Bu sırada büyük kazalara ve sakatlanmalar neden olur. Pvc zemin kaplamada darbe emici özelliği sayesinde geri tepme riski en asgariye inmektedir. Bu yüzden ideal bir spor salonu zemin kaplama işi yaptırılmak isteniyor ise kesinlikle kurumsal kaplama firmalarında hizmet satın alınmalıdır.

 

Spor Salonu Zemin Kaplama Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Zemin kaplama sektörü, ülkemizin en hızlı gelişen sektörleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni pvc zemin kaplama ürünlerinin son derece işlevsel ve kullanışlı olmalıdır diyebiliriz. aynı zamanda zemin kaplama sektöründe kurumsallaşmış başarılı marka firmalarının  olması sektörün gelişmesinde en önemli faktördür diyebiliriz. Her sektörde olduğu gibi zemin kaplama sektöründe de kayıt dışı çalışan korsan dediğimiz firmaların sayısı bir hayli fazladır. Bu sektöre zarar  verdiği gibi,aynı zamanda tüketicilere de ciddi manada maddi kayıplar vermektedir. Sağlıklı bir zemin kaplama için kesinlikle pazarda marka olmuş kurumsal firmalar tercih edilmelidir. Korsan firmaların ucuz fiyat tuzağına düşmeden yetkili firmalardan hizmet satın almak en doğru şeydir. Ürün ve işçilik garantisini, sadece marka ve kurumsal firmalar verebilmektedir. Bundan dolayı firma seçiminde titiz davranmak maddi kayıpların önüne geçmek için en sağlıklı yoldur.