Yeni bir ev ya da tadilat gerektiren bir ev varsa, taban kaplama çeşitleri hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir konudur. Piyasada yer alan birbirinden farklı taban kaplama çeşitleri hem farklı ihtiyaçlara hem de farklı bütçelere hitap ediyor. Uygun fiyatlı, göze hitap eden, kullanışlı ve kaliteli malzeme nasıl bulunur sorusuna gelince, taban kaplama çeşitleri o kadar fazla ki, kafa karışıklığı yaşamadan karar verebilmek imkansız hale geliyor.

 

 Taban Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

 

 Lamine parke, üst tarafı ahşap alt katmanı farklı bir malzemedir. Kolay temizlenir, leke tutmaz. Ucuzdur ancak uzun ömürlü değildir. Diğer taban kaplama çeşitlerine göre darbelere karşı daha dayanıklıdır.

 

 Laminat, ucuz bir malzemedir. Ahşap görünümlüdür ancak ahşap değildir. Leke tutmaz. Su, darbeler ve çiziklere karşı dayanıksız olduğundan uzun ömürlü değildir.

 

 Muşamba, maliyeti en ucuz malzemelerden biridir. Üzerine ahşap görünümü baskısı yapılır. Temizliği zordur. Leke tutar ve darbelerden çok çabuk etkilenir.

 

 Vinil, leke tutmaz, temizliği kolaydır. Uygun fiyatlıdır. Renk seçeneği en fazla olan kaplama malzemesidir. Uzun süreli kullanılabilir.

 

 Ahşap, tekrar tekrar zımparalayıp cilalayarak defalarca kullanılabilir. Temizliği kolaydır. Fiyatı bazı malzemelere göre yüksek olsa da oldukça kalitelidir. Doğal ahşaptan üretilir. Sadece suya karşı dayanıksızdır.