Yer Döşeme

 

Yer ve zemin kullanım alanlarının daha rahat ve sağlıklı kullanımları için kaplama ya ya da yer döşeme ürünleriyle işlenmesi son yıllarda hızla gelişmektedir. Daha yumuşak ve rahat alanların tercih edildiği belli başlı alanlar vardır. Bu alanların başında hastaneler,okullar,spor salonları ve yürüyüş alanlarını sayabiliriz. 

Kullanım alanlarına göre uygulanacak ürünler farklılık gösterir. Kısaca yer döşemelerinin belli başlı çeşitleri vardır.Bu çeşitlilik uygulanan ürünlerde de kendini göstermektedir. 

 

Yer Döşeme Çeşitleri

 

Döşenecek zeminin kullanım amaçlarına uygun ürün seçimi ve ürünün uygulama süreçleri son derece önemlidir. Spor alanları,hastaneler.okullar,çocuk parkları ve açık alanlar en çok döşeme işlemlerine tabi tutulan alanlardır. Sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmayan,sakatlanmaları en az seviyeye indiren özel üretilmiş ürünlerden oluşan döşeme ya da kaplama işlemleri yapılır. Tercihe göre malzeme seçimi yapılabilir. Kısaca yer döşeme çeşitlerini sayarsak;

 

-Epoksi Zemin Kaplama: Reçine edilmiş epoksi malzemesi birçok dayanıklı esnek ve plastik ürünlerle desteklenerek üretilmiş dayanıklı bir malzemedir. Parlaklığı ve kullanım ömürlerinin uzun olması dolayısıyla sık tercih edilir. Üç boyutlu desenler dahil birçok çeşidi bulunan epoksi yer döşemeleri son derece kullanışlıdır. Kamuya açık kapalı her alana rahatlıkla uygulanmaktadır. Kimyasal etkenlere ve diğer dış etkenlere karşı son derece dayanıklıdır. Kir ve pas tutmama özelliğinden dolayı sağlık kuruluşları ve okullarda sık kullanılmaktadır.Parlak ve şık görüntüsü sayesinde çok tercih edilir. 

Pvc Zemin Kaplama: 

Tamamen plastik malzemelerden üretilir. Pvc ürünleri içinde en çok kullanılan sentetik bir malzemedir. Yer döşemede çeşitli türleri kullanılmaktadır. Pvc çeşitleri:

Heterojen Pvc; ana madde olarak aynı sadece renk alternatifleri çok geniştir.

Homojen Pvc; renk alternatifi olarak sınırlıdır

Akustik Pvc; ses yalıtımı ve ses emme özelliği aynı zamanda yumuşaklık özelliği vardır.

Kondaktif Pvc; kalabalık alanlarda tercih edilen kullanım ömürleri uzun bir pvc çeşididir.

Kauçuk Zemin Kaplama:

Tamamen kauçuk içerikli ürünlerin işlenmesi ile yapılır. Dayanıklı esnek ve uzun ömürlüdür.

Laminant Zemin Kaplama:

 

Laminat parke dediğimiz ağaç yan ürünlerinden üretilen parke ile kaplanan çeşittir. Kapalı alanlar için tercih edilir. Kuru zeminlere uygulanır.

Seramik Zemin Kaplama:

Seramik zemin kaplamalar ıslak kuru her alana uygulanan son derece kullanışlı ve dayanıklı seramiklerde yapılır. Kalabalık alanlarda, açık ve kapalı alanlarda uygulanır. Kullanım alanları spor sahaları hariç hemen hemen her alana uygulanan zemin döşeme çeşididir.

 

Yukarıda da belirtildiği gibi kullanım amaçlarına uygun malzemeler ile yer döşemeleri yapılır. Spor salonlarında her branşa göre zemin kaplama işleri yapılır. Açık kapalı saha kaplamaları son derece farklı malzemelerden yapılmaktadır. Çocuk oyun parkları veya okullarda uygulanan zemin kaplama malzemeleri esnek,kir tutmayan kimyasal ve dış etkenlere karşı son derece dayanıklı malzemelerden tercih edilmektedir. Sürtünmeye ve aşınmaya dayanıklı, yüksek ısılara maruz kaldığında gösterdiği direnç aynı zamanda güvenlik açısından da son derece önem arz eder.

Son yıllarda değişik hammaddeler, gelişen teknoloji ile birlikte daha farklı işlenerek birçok ürün çeşitliliğine dönüşmüştür. Petrol ürünlerinden oluşan döşeme ürünleri sağlık açısından olumsuz etki bırakmayacak standartlarda üretilmesi tamamen teknolojik araçların kullanılması ile mümkün olmuştur.

Yer döşeme işleri kullanım rahatlığının yanı sıra aynı zamanda da dekorasyon açısında da çok tercih edilmektedir. Döşemeler tamamen değilse de büyük oranla dekorasyon ile iç içedir.

Kullanım ömürlerinin uzun olması sebebiyle en çok tercih edilen yer döşeme türleri ekonomik olarak da her bütçeye uygun fiyat oranlarına sahiptir.