Epoksi, yapıların çevresel etkilere karşı dayanıklı hale getirilmesidir. Birçok epoksi çeşidi vardır. Bunlardan en fazla kullanılanı ise yer kaplama epoksi sistemleridir. Banyolar, mutfaklar ve tuvaletlerde dekorasyon amaçlı kullanılmakta olup neredeyse bulunduğumuz her ortamda karşımıza çıkan bir yapı malzemesidir.

 

            Beton zeminle epoksi kaplama ile koruma altına alınmadığı zaman ilkönce yüzeysel aşamalara sonrasında asidik veya bazik sıvıların betona etki etmesi ile zemin betonunu tahribata uğratır. Bu sebeple beton üzerindeki aşınmalar, oluşan tozlar, betonun kir tutması ve temizliğin kolay yapılamaması görüntü kirliliğinin yanı sıra hijyen olmayan sağlıksız bir ortam oluşturur. Yer kaplama epoksi birçok renk seçeneği ile mat, parlak veya portakal efektli yüzey görünümüyle dekoratif görsellik olarak kendini göstermektedir.

 

 Ekonomi ve İnsan Sağlığına Faydaları

 

            Yer kaplama epoksi ekonomi ve insan sağlığı bakımından birçok faydaları vardır. Zemin betonuna uygulanan Epoksi kaplama öncelikle kapladığı zemini her türlü fiziksel ve kimyasal etkilerden korur. Ayrıca su geçirgenlik özelliği olan betonun, su geçirgenliğini keser ve alt katlar için su izolasyonu görevi yaparak alt katları nem ve rutubetten korur. Yer kaplama epoksi ilk başta ayrılan bütçe ne kadar gereksiz ve yüksek gelse de faydaları düşünüldüğünde uzun vade oluşturan yapıdır.