Konut dışı binalarda PVC zemin döşemenin ideal doğasını teyit eden özellikler, konut özellikleri için de geçerlidir. Bu nedenle, yeni pazar segmentinin ihtiyaçlarını karşılamak için, üreticiler, daha geniş bir koleksiyonuna sahiptir.

 

            Güncel tasarımlar, klasik ahşapların ve seramiklerin taklitlerinden doğal renklere ve su, granit, geometrik şekiller ve diğer çeşitli formları simüle eden tasarımlara kadar uzanmaktadır. Temizliği kolay olan bu yer kaplama muşamba ürünler oldukça dayanıklı olup, su ile temizlendikten sonra mükemmel görünür.

 

            PVC zemin döşemeleri olarak bilinen yer kaplama muşamba malzemeleri seçerken, kaymayı önleyici özellikleri, kolay temizlenebilirliği, darbelere karşı mukavemet gücü gibi kriterler açısından incelenmelidir. Üretim sertifikasında belirtilen özelliklere de uygun olup olmadığı, yer kaplama muşamba araştırmasında dikkat edilmesi bir başka konudur.

 

            Çok düşük bakım gerekleri olan yer kaplama muşamba döşemeleri temizlemek için pahalı temizlik ürünleri almanıza gerek yoktur. Tek yapılması gereken düzenli paspaslamak, yüzeyi temiz tutmak ve lekeler olduğunda nemli bir bezle silmektir. Bu tür muşamba döşemeleri ahşap görünümlü veya fayans görünümlü olarak döşenecek mekanın özelliklerine göre seçilebilir.