Zemin Kaplama Çeşitleri

Zemin kaplama çeşitleri  her geçen yıl çeşitliliğini artırarak zemin kaplama sektörüne ivme kazandırmaktadır. Her yıl modada veya daha başka alanlarda olduğu gibi zemin kaplama sektöründe de trendler değişmektedir. Gelecek yılın üretilecek model,desen ve renklerin bir yıl öncesinden hazırlık yapılarak üretilir. Zemin kaplama çeşitleri her tercihe ve zevke uygun renk ve desenler üreterek tüketicilerin ihtiyacını karşılamaktadır. 

Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Zemin kaplama çeşitleri epoksi zemin,pvc zemin,poliüretan zemin,laminant zemin,kauçuk zemin,seramik zemin,mermer ve ahşap zemin olmak üzere kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. Mekanların kullanım amacına göre tercihler yapılmaktadır. Açık alan veya kapalı alana göre zemin kaplama çeşitleri değişmektedir. açık alan oyun parkları,yürüyüş alanları,bisiklet yolları ve spor sahalarına kullanım şekillerine uygun malzemeler uygulanır. 

Açık alan zemin kaplamalarında su geçirgenliği ve terazileme işlemleri son derece önemlidir. Esnek,geçirgen ve parçalı malzemelerin sıkıştırılıp yapıştırılması ile yapılır. Kauçuk gravillerinin birleştirip yapıştırılması su geçirgenliğini bozmadan yapılmaktadır. Açık alanlarda su birikintilerinin omasını önleyerek,konforlu ve rahat zeminler meydana getirir. Epoksi zemin kaplamalar,kapalı ve geniş alanlarda en kullanışlı ve en şık kaplamalarının başından gelmektedir. Hastane,okul,kapalı spor sahaları ve insan yoğunluğunun çok olduğu mekanlarda en çok tercih edilen kaplama türüdür.

Zemin kaplama çeşitleri içinde diğer bir tür olan kauçuk kaplamanın çok geniş alanları vardır. Çocuk oyun parklarındaa,spor sahalarında ve esnekliğe ihtiyaç duyulan mekanlara uygulanır. Hayvancılıkta hayvan yataklarının yapılmasında en çok kullanılan zemin kaplama çeşitleri içinde kauçuk kaplama vardır. Hayvanlara konforlu, kuru ve temiz bir ortam sağlamak için yataklar meyilli olarak kaplanır. Hayvanın dışkılamasından kaynaklanan ıslaklık meyilli kauçuk yataklarda akarak gübre çukurlarına gönderir. Ülkemizde ve dünyada hayvan konforlarını artırmak üretimi artırmak için birinci koşuldur. Araştırmalar göstermiştir ki, kauçuk zemin döşenen besi çiftliklerinde hayvanların günlük ortalama canlı ağırlıkları yüzde 20 oranında artmaktadır. Aynı zamanda süt çiftliklerinde ineklerin refahi için yapılan kauçuk zemin kaplamalar süt verimlerinde ciddi artışlara neden olmakatdır. Bu yüzden son yıllarda ülkemizde kurulan modern çiftliklerin hepsinde hayvan yatakları kauçuk zemin ile yapılmaktadır. 

Laminat kaplamalar genellikle ofis ve evlerde kullanılmakla birlikte çoğu tüketiciler artık doğal laminat kaplama benzeri pvc bazlı ürünleri tercih etmektedirler. Seramik kaplamalar,ıslak zeminlerde,ortak kullanım alanlarında mekanın amacına göre ödenmektedir. Üç boyutlu zemin kaplamalar plazalar,satış reyonları, fuarlar gibi dekorasyonun ön planda olduğu yerlerde tercih edilir. Zemin kaplama çeşitleri içinde en çok tercih edilen pvc zemin kaplamamlardır. Kullanımı son derece kolay ve ekonomik olan kaplama ürünlerindendir. Ürünlerin kullanım ömürleri son derece uzundur. 

Pvc Zemin Kaplamalar Çok Dayanıklı ve Avantajlıdır

Zemin kaplama çeşitleri kendi içinde çok farklılık arz etse de ürün karakteri olarak fazla bir farkları yoktur. Kaplanan alanlara birçok avantaj sağlamaktadır. işçilikleri doğal kaplama malzemelerine göre daha temizdir. Kaplamadan sonra inşaat molozları çıkarmaz. Döşendikten hemen sonra kullanılabilir. Suya ve neme son derece dayanıklıdır. Leke ve kir tutmazlar. Bu yüzden kolay temizlenerek temizlik maliyetlerinde ciddi tasarruflar sağlar. Çevresel etkenlere karşı son derece dayanıklı olması ürünün ömrünü uzatır. Deformasyona uğradıklarında bölgesel değişimleri kolaylıkla yapılır.

Zemin Kaplama Sektörünün Dekorasyonla Doğrudan İlişkisi Vardır

Pvc zemin kaplamalarının ürün skalası son derece zengindir. Bu yüzden dekorasyon sektörünün bütün ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamaktadır. Her renk ve desende model bulmak son derece kolaydır. Her mekana uygun dekorasyon ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılamaktadır.