Zemin Kaplama Malzemeleri

Zemin kaplamalara ,bütüncül bir gözle bakıldığında estetik görünümü,yüzeysel parlaklığı,renk ve desen şıklığı ve döşenen mekana farklı derinlik ve genişlik katması dikkat çeker. Bu modern ve şık görüntünün ortaya çıkabilmesi için birinci koşu, mekanın kullanım amacının belirlenmesi ve kaplanacak malzemenin buna göre seçilmesidir. ikinci koşul ise, zemin etütlerinin çok iyi yapılmasıdır. hangi kaplama türü yapılırsa yapılsın zeminin kaplamaya uygun halde olmasına önem gösterilmelidir. Zemin kaplama malzemeleri kaplama türüne göre değişiklikler gösterir.

Sert Zemin Kaplama Malzemeleri

Granit,mermer,taş,doğal taş,mozaik gibi doğal zemin kaplama türlerinde kullanılan malzemeler ürünün karakterine göre değişmektedir. Mermer kaplamalarda mermerin yüzeye sağlam yapışması,boşluklarının alınması gibi işlemlerden sonra mermer yapıştırıcı harçlar kullanarak uygulanır. Granit için zemin beton bazlı zemin yapıştırıcıları tercih edilir. Seramikler için özel hazırlanmış yapıştırıcılar tercih edilmektedir. Bu yapıştırıcılar uygulanırken işçilik son derece önemlidir. Aynı zamanda zemin yapıştırıcılarının kalitesi kaplamanın işlevsel kalabilmesi için en önemli standarttır.

Pvc Bazlı Kaplamalar İçin Malzemeler 

Pvc bazlı zemin kaplama malzemeleri, sert doğal kaplama ürünlerine göre daha farklıdır. Pvc zemin kaplama malzemeleri uygulamada daha kolay ve pratiktir. Zemin kaplamaya uygun değilse, zemin şapı dediğimiz şap uygulaması yapılır. Buradaki amaç zemini mümkün olduğu kadar düz ve pürüzsüz bir hale getirmektir. Şap uygulaması terazileme ve gönyeleme işlemleri yapıldıktan sonra yapılır. Düz hale gelen zemin kuruduktan sonra metrekareye yeterli miktarda yapıştırıcı sürülerek kaplama işlemi başlatılır. Pvc bazlı zemin kaplama malzemeleri diğer kaplama türlerine kıyasla daha temiz bir uygulama gerektirir. Zemin kaplama malzemeleri uygulanırken çok hassas bir işçilik gerektirir. Malzemenin kıvamı,yeterliliği ve karışımı son derece önem arz eder. Elastik zemin kaplama çeşitlerinin yani linolyum,vinil,kauçuk,mantar  gibi türlerin hepsinde sağlıklı zemin yüzeyi oluşturulduktan sonra kaplamanın zemine yapışması için kaliteli zemin kaplama malzemeleri kullanılmalıdır. Metrekareye uygulanacak yapıştırıcı miktarı son derece özenle hesap edilmelidir.Hatalı uygulamalarda kaplama bittikten birkaç gün sonra yüzeyde şişmeler meydana gelebilmektedir. Bu açıdan kaliteli işçilik son derece önemlidir. Bunun içinde zemin kaplamalarda kurumsal firmalardan hizmet satın almaka en sağlıklı yoldur. Kurumsal marka firmalar işçilik ve ürün garantisi verirler.Kayıt dışı çalışan firmalar metrekare fiyatında küçük bir miktar indirim yaparak müşteri kazanırlar. Bu korsan dediğimiz firmalardan satın alınan hizmetlerin çoğu her zaman sorunlu çıkmaktadır.

Zemin kaplama malzemeleri her geçen yıl farklılık ve çeşitlilik göstererek zenginleşmektir. Bu çeşitlilik dekorasyon sektörünü de çok canlı tutmaktadır. Zemin ve duvar kaplamaları dekoratif ortamların en bütüncül alanlarıdır. Ürün skalasının çok olması tercihleri de çok değiştirmiştir. İstenilen her renk ve desende kaplama ürünleri bulmak son derece kolaydır. Burada önemli olan yukarıda da değindiğimiz gibi kurumsal kaplama firmalarından teklif almak ve kararımızı isabetli vermemizi sağlayacaktır.

Zemin kaplama malzemeleri mekanın kullanım amacına göre değişir. Açık alanlardaki yürüyüş ve bisiklet yollarında kullanılan malzemeler ile kapalı alanlarda kullanılan malzemeler farklıdır. Açık alanda yapılan kaplama işlerinde su geçirgenliği son derece önemlidir. Aynı zamanda geri itme özellikli malzemeler tercih edilir. Kapalı alanlarda daha parlak yüzeyli ve ince malzemeler kullanılmaktadır. Mekanın kullanım amacına uygun,yapılacak aktivitelere göre zemin kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Kapalı ve insan yoğunluğunu çok olduğu alanlara darbe emici,ses emici özellikler, gürültü kirliliğinin önlenmesi için tercih edilmektedir. Ayrıca parlak yüzeyi sayesinde leke ve kir tutmama özelliğinden dolayı yoğun mekanlarda çok sık tercih edilmektedir.