Zemin Kaplama Modelleri

 

Zemin kaplama sektörünün son yıllarda hızla gelişip büyümesi,sektördeki firmaların yenilikçi düşünceleri ve uzun vadeli arge yatırımlarıdır. Zemin kaplama sektöründe yer alan firmalar kurumsallaşmaya önem vererek sektörle beraber büyümeyi başarmıştır. Kaplama sektöründeki firmalar her geçen yıl kendi içinde branşlaşarak ciddi markalar oluşturmuşlardır. Zemin kaplama sektöründeki branşlaşma kullanılan malzemelerle ilgilidir. Pvc kaplama malzemeleri ile doğal kaplama ürünleri kaplayan firmalar bu farklılıklarından dolayı branşlaşmaya ihtiyaç duymuşlardır.

Zemin kaplama modelleri doğal ve pvc bazlı malzemeler olarak sınıflandırılır. Doğal kaplama ürünleri; granit,mermer,ahşap parke,laminat parke,doğal taş,seramik ve mozaik olmak üzere çeşitlenirken;pvc malzemelerde plastik maddesinin türevleri ile çeşitlenmektedir. Zemin kaplama modelleri kullanılacak mekanın amacına göre tercih edilir. Kapalı ya da açık alanlarda kullanılan zemin kaplama modelleri birbirinden çok farklıdır. Bu farklılık hem yapısal hem de amaca yönelik farklardan meydana gelmektedir. 

Son yıllarda en fazla tercih edilen zemin kaplama çeşitleri pvc karakterli kaplama malzemelerdir. Epoksi,tartan,kauçuk zemin,homojen,heterojen,tarkett,gerflor,beefloor,forbo,lvt,akrilik kaplama,muşamba ürünleri gibi değişik pvc ürünleri kullanılmaktadır. Zemin kaplama modelleri renk ve desen olarak tamamen doğal kaplama malzeme ürünlerini taklit için üretilmiştir. Ürün çeşitliliğinin artması neticesinde artık pvc zemin kaplama malzemeleri çeşitlilik ve renk bakımından doğal malzemelerin önüne geçmiştir. Bir renk ya da desenin onlarca farklı tonunu üreterek her tercih sahibine uygun ürün elde edilebilmektedir. Bu ürün zenginliği pvc zemin kaplamaların dekorasyon sektöründe çok tercih edilmesini sağlamıştır. Zemin kaplama sektörünün bu hızlı gelişimi şansla ilgili değildir. Planlı ve ar-ge'ye yönelik yatırımların çok olması ve her yılın trendlerine uygun ürünler üretilmesine bağlıdır.

Zemin kaplama modelleri her geçen yıl zenginleşerek çeşitlenmektedir. 

 

Pvc Zemin Kaplama Ürünlerini Diğer Ürünlerden Avantajlı Kılan Özellikleri

 

Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

- Diğer kaplama ürünlerine göre daha ekonomiktir

-Doğal kaplama ürünlerine göre işçilik uygulamaları daha temiz ve daha az maliyetlidir

-  Ürün kullanım ömürleri çok uzundur

- Parlak ve dayanıklı yüzeyleri sayesinde kolay temizlenebilir özellikleri vardır

- Bölgesel yıpranmalarda bölgesel tamiratları çok kolay yapılabilmektedir.

- Ses ve titreşim emme özellikleri sayesinde döşenen mekanda gürültü kirliliği asgari düzeylere iner

- Süspansiyonel özelliğinden dolayı düşmelere bağlı kazalarda yaralanmaları önler

- Temizlik maliyetlerinde ciddi tasarruf sağlar

- Neme,suya ve rutubete son derece dayanıklıdır. Bu sayede ortamda rahatsız edici kokular meydana gelmez.

- Mekana uygun renk ve desen zenginlikleri ile modern ve estetik bir görünüm sunar

- Her mekanın kullanım amacına uygun özel üretilen malzemeler olması nedeniyle tam olarak mekanın ihtiyacını karşılar.

Bu ve buna benzer özellikleri sayesinde zemin kaplama çeşitleri içinde en fazla tercih edilen pvc zemin kaplama ürünleridir diyebiliriz.

 

Pvc Zemin Kaplama Fiyatları Nasıldır?

 

Zemin kaplama çeşitleri her ürüne göre değişiklik göstermektedir. Doğal kaplama çeşitleri ile pvc kaplama çeşitlerinin fiyatları birbirinden farklılık gösterir. 

doğal kaplama malzemeleri kalitesine göre ve kalınlıklarına göre değişiklik gösterir.Örneğin,granit ve mermerin kalitelerine göre fiyatlandırmaları vardır. Ahşap parkelerin yüzey kalınlıkları ve dirençlerine göre fiyatlandırma politikaları vardır. Tamamen ürünün kalitesine göre değişiklik gösterir. Zemin kaplama çeşitleri fiyatlardırılırken kalitesine göre fiyatlandırılır. 

Pvc zemin kaplama çeşitleri doğal kaplama malzemeleri gibi kalite sınıflarına göre fiyatlandırılır. Malzme kalınlıkları ve uygulama şekillerine göre,renk ve desenlerdeki tercihlere göre değşikik fiyat aralıkları görülür. Ülke içinde pvc zemin kaplama fiyatları sadece nakliye farklarında değişiklik gösterir. İllere göre değişen bu farklılıklar tercihleri olumsuz yönde etkileyecek seviyelerde değildir.