Zemin Kaplaması

Zemin kaplaması inşaat ve dekorasyon sektörünün en önemli alanlarından biridir. Dekorasyon zeminde başlar,tavanda biter prensibi göz önüne alınırsa zemin kaplaması son derece önemli hale gelir. İdeal bir zemin kaplaması ideal ürün seçimleriyle olur. Mekanın yapısı,şekli,ışık durumu ve kullanım amacına uygun malzemeler seçildikten sonra kaliteli bir işçilikle zemin kaplaması yapılır. Buradaki en önemli şey zemin etütüdür. Zemin uygulamaya uygun değilse gerekli işlemler yapılarak zemin ideal hale getirilir. 

Zemin kaplama sektöründe en fazla kullanılan malzemeler pvc kaplama ürünleridir. Pvc zemin kaplaması artık son yıllarda yapılan kaplamalarının bütününe yakınını teşkil etmektedir. Pvc zemin kaplaması son derece kullanışlı ve dayanıklı malzemelerdir. Kullanım ömürlerinin uzun olması ve son derece kullanışlı olmasından dolayı çok sık kullanılmaktadır. Pvc zemin kaplaması çevresel etkenlere karşı en dayanıklı kaplama türüdür. Tamamen doğal malzemeleri taklid için yapılsa da zamanla doğal kaplama malzemelerinden daha fazla tercih edilir duruma gelmiştir. Ekonomik bakımdan diğer kaplama türlerinde daha uygun olması her alanda kullanılmasını sağlamıştır. 

Pvc Zemin Kaplaması Avantajları…

Pvc zemin kaplama uygulanan mekanlara birçok avantaj sağlamaktadır. kapalı spor salonlarında,hastanelerde,kamu kurum ve kuruluşlarında , havaalanı ve metro istasyonlarında yani insan yoğunluğunun fazla olduğu mekanlara döşendiğinde ses ve titreşime bağlı gürültü kirliliğinin önüne geçer. Aynı zamanda antibakteriyel olduğundan sağlık açısından sayısız avantajlar sağlar. Kir ve leke tutmaz, bu da temizlik maliyetlerini ciddi oranda azaltır. Çevresel etkenlere karşı son derece dayanıklıdır. Sert darbelere maruz kaldığında işlevselliği ve yüzeyi değişmez yıpranmaz. Doğal kaplama malzemelerinden daha fazla çeşitliliğe sahiptir,birebir doğala benzeyen renk ve desenleri vardır. bu özelliği de tüketici tercihlerini olumlu yönden etkilemektedir. Fiyat bakımından diğer kaplama malzemelerine oranla daha makul seviyelerdedir. 

Kullanım ömürleri son derece uzundur ve bu sürede yüzey parlaklığında, renk ve desenlerde herhangi bir deformasyon görülmez. 

Işığı az kapalı alanlarda açık renk ve desenlerle ortamı dha aydınlık yapar. Ses ve darbe emici özelliği gürültü kirliliğinin oluşmasını önler. Hastaneler de yatan hasta servislerinde pvc zemin kaplamalarının kullanılmasının en önemli sebebi budur. Hasta odalarına rahatsız edici ses ve titreşim girmez. Hastanelerin tüm birimleri pvc kaplamalar kullanılır. Antibakteriyel olması ,leke ve kirleri tutmaması hijyenik bir ortam sağlar. Her mekanın ihtiyacını karşılayan lokomotif bir kaplama türüdür. uygulaması uzman kişilerin elinde son derece kolaydır. kaplam yapılırken inşaat molozları ve fazladan temizlik maliyetleri ve işçiliği çıkarmaz. Çocuk odalarında ve oyun parklarında çocuklara uygun renk ve desenlerle son derece şık bir görüntü verir.

Süspansiyonel Özelliği düşmelere Bağlı Kazaları Önler

Pvc zemin kaplama ürünlerinin bütün çeşitlerinde geri itme yani süspansiyonel özellikleri vardır. Bu özellik düşmelere bağlı yaralanmaların ciddi oranda önüne geçmiştir. Kapalı ve açık spor salonlarında sporcu sakatlanmalarını azaltmada son derece önem arz eder. açık spor sahaları ve çocuk parklarında süspansiyonel özelliğinden dolayı aartı sadece pvc zemin kaplamaları kullanılmaktadır. Doğal kaplama ürünleri yapısı gereği çok sert malzeme olmalarından dolayı oyun parkları ve spor salonları tarafından tercih edilmez. Bu yüzden insan trafiğinin yoğun olduğu mekanların hemen hemen tümünde pvc zemin kaplaması kullanılır. 

Açık spor sahalarında,yürüyüş ve bisiklet yolların pvc zemin kaplamasının değişik ürünleri kullanılmaktadır. Süspansiyonel yani geri itme özelliğinden dolayı yürüyüş yollarında insanlar daha az yorulur,spor daha uzun sürelerde yorulmadan yapılır. Kaplama sektörünün en vazgeçilmez ürünü tartışmasız pvc kaplamalarıdır.